Prodej téměř 148 tisíc akcií ČEZ generálním ředitelem Danielem Benešem rozvířil klidné předvánoční trhy. Mohlo jít o politické, ekonomické i osobní důvody. Nový český premiér Andrej Babiš nemá Beneše v oblibě a nová vláda jej může zkusit sesadit. Ředitel by pak neměl svou investici pod kontrolou. Beneš se ale také může obávat ekonomického rizika spojeného s potenciální stavbou nových reaktorů a rozdělení firmy za podmínek nevýhodných pro akcionáře. Případně i prodeje bulharských aktiv.

Na jeho rozhodnutí se ale velmi pravděpodobně podílely hlavně faktory rychlého růstu ceny akcií, která konečně po dlouhé době dala možnost uplatnit zaměstnanecké opce v zisku a neriskovat jejich vypršení bez hodnoty. Beneš musel využít příležitosti. Při poklesu ceny asi o 10 procent by nedostal nic. Generální ředitel ČEZ tak není typický prodejce a prodej nemusí pro akcie znamenat nic špatného. V souvislosti s prodloužením svého mandátu také získal další balík opcí, a tak si i po prodeji udrží jejich stabilní objem.

V článku se dále dozvíte

  • Nový český premiér Andrej Babiš nemá šéfa ČEZ Daniela Beneše v oblibě a nová vláda jej může zkusit sesadit. Ředitel by pak neměl svou investici pod kontrolou.
  • Na jeho rozhodnutí se ale velmi pravděpodobně podílely hlavně faktory rychlého růstu ceny akcií, která konečně po dlouhé době dala možnost uplatnit zaměstnanecké opce v zisku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru