Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS Oskar Gröning, který byl odsouzen za napomáhání k vraždám v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětimi, podal stížnost k ústavnímu soudu kvůli nařízenému trestu vězení. V listopadu soud v Celle rozhodl, že 96 let starý Gröning může navzdory vysokému věku nastoupit do vězení k odpykání čtyřletého trestu.

Gröninga už v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 000 Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944. Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Nástupu odsouzeného do vězení se obhajoba pokoušela bránit odvoláními s poukazem na Gröningův zdravotní stav. V listopadu dal ale soud v Celle za pravdu státnímu zastupitelství v Hannoveru, které už v srpnu prohlásilo Gröninga za způsobilého k nástupu trestu.

"Z ústavního hlediska je třeba s ohledem na zdravotní stav pana Gröninga přezkoumat, zda je zaručeno jeho základní právo na život a tělesnou nedotknutelnost podle druhého článku základního zákona," řekl v úterý DPA s odkazem na německou ústavu Gröningův právník Hans Holtermannn. "Podle názoru jednoho znalce není schopen výkonu trestu ve vězení," dodal obhájce.

Podle DPA není jasné, kdy příslušné státní zastupitelství v Hannoveru Gröningovi zašle výzvu k nástupu trestu. "Spisy dorazily dnes," řekla mluvčí žalobců Kathrin Söfkerová. Ústavní stížnost přitom podle ní v této věci nemá odkladný účinek.

V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů.

Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor. Letos v září ale soud v severoněmeckém Neubrandenburgu oznámil, že už není schopen sledovat soudní proces, neboť trpí demencí.

Další dva odsouzení devadesátníci z nedávné doby, John Demjanjuk a Reinhold Hanning, mezitím zemřeli.

Související