Sněmovna reprezentantů Spojených států v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech.

Senátoři v noci schválili s úpravami konečnou verzi daňové reformy. Pozměněnou verzi musí opět schválit Sněmovna reprezentantů, která o ní má hlasovat ve středu.

Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Trump během středy podepíše.

Důvodem opakované volby jsou podle vůdce republikánů ve sněmovně Kevina McCarthyho tři sporné části, které kvůli procedurálnímu postupu není možné ve stočlenném Senátu schválit prostou většinou, ale nejméně 60 hlasy. A ty republikáni, kteří disponují 52 senátorskými mandáty, nemají.

"Dnes lidem této země vracíme zpět jejich peníze," prohlásil republikánský předseda sněmovny Paul Ryan.

S úpravou daňového systému v této komoře Kongresu souhlasilo 227 zákonodárců, proti jich bylo 203.

Trump již na Twitteru pogratuloval republikánům ve Sněmovně reprezentantů za to, že daňovou reformu, která je jedním z pilířů jeho vládního programu, odsouhlasili.

Označil je za skvělé kongresmany, kteří hlasovali pro snížení daní Američanů.

Návrh mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, jednotlivci si pak budou moci snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu. Kritici naopak poukazují na to, že změny pomohou především korporacím a bohatým. Trump nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav budou těžit všichni, především pak velmi uleví střední třídě.

Související