Mami, udělej mi boršč. Mám na něj obrovskou chuť a tak jako ty ho nikdo neudělá. To byl první telefonát Arťoma Achmerova domů. Fotbalový fanoušek z Luhansku byl jedním z 74 Ukrajinců, vězněných proruskými separatisty, které Kyjev vyměnil za 238 lidí, zadržovaných ukrajinskou vládou. Mezi osvobozenými je také religionista a duchovní Igor Kozlovskij, za kterého se přimlouval během podzimní návštěvy u Vladimira Putina i český prezident Miloš Zeman. Jeho ruský protějšek výměnu zajatců oznámil během své předvánoční tiskové konference.

Arťom Achmerov a jeho přítel Vladislav Ovčarenko dostali loni od soudu "Luhaňské lidové republiky" sedm a třináct let za údajnou špionáž ve prospěch Ukrajiny. Skutečným důvodem bylo video, na kterém pálili vlajku LNR. Za údajnou špionáž byl souzen také blogger Eduard Něděljajev, který neskrýval své proukrajinské sympatie a ironicky popisoval každodenní život v rodném Luhansku.

Kvůli stykům s organizacemi, zakázanými v DNR, dostal tři roky vězení 62-letý religionista z Doněcku Igor Kozlovskij. Autor desítek knih nejspíše vyvolal podezření tím, že se hlásil k ukrajinským kozákům. Ve prospěch známého vědce se vyslovil i prezident Miloš Zeman během své listopadové návštěvy v Rusku. Postěžoval si, že na svůj dopis z DNR nedostal žádnou odpověď a při setkání s Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že Kozlovskij by mohl být zařazen do skupiny na výměnu zajatců.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.