Turecko a Rusko v pátek podepsaly dohodu, na jejímž základě Moskva Ankaře dodá čtyři jednotky systému protivzdušné obrany S-400 za cenu 2,5 miliardy dolarů (asi 54 miliard korun). Informovala o tom televize CNN Türk.

Obě země podmínky smlouvy vyjednávaly déle než rok, podepsaly ji v Ankaře. Bezprostředně po jejím uzavření nejsou známy bližší detaily.

Sergej Čemezov, šéf státní korporace Rostec, která sdružuje mimo jiné i ruské zbrojovky, řekl ve středu tisku, že Turci zaplatí 45 procent z ceny jako zálohu a zbylou část pokryje ruský úvěr. Čemezov také uvedl, že Rusko plánuje začít s prvními dodávkami v březnu 2018.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan novinářům řekl, že Rusové půjčku poskytnou v rublech. Informoval o tom v pátek turecký tisk.

Dohoda vyvolává znepokojení Západu mimo jiné proto, že druhá největší armáda NATO bude záviset na ruské výzbroji, která navíc není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí.

Podepsání smlouvy vyvolává dále rozpaky i z toho důvodu, že byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným kvůli anexi ukrajinského Krymu.

Související