Ruská tajná služba (FSB) zadržela strůjce a zároveň vykonavatele středečního atentátu v petrohradském supermarketu, při kterém bylo zraněno 13 lidí. Informovala o tom v sobotu ruská média. 

K odpovědnosti za čin se v pátek přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), žádné důkazy však neposkytla. Úřady dosud uváděly, že zraněných bylo 13.

"Federální bezpečnostní služba Ruské federace 30. prosince 2017 v rámci pátrací akce zadržela organizátora a přímého pachatele atentátu, při kterém 27. prosince v obchodním centru Křižovatka v Petrohradu explodovalo podomácku vyrobené výbušné zařízení," citovala agentura TASS z prohlášení tajné služby. Žádné další podrobnosti neuvedla.

Vyšetřovatelé nyní podezřelého vyslýchají. Mluvčí Vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková sdělila, že policie bude u soudu žádat jeho předběžné zatčení. Vyšetřovací výbor je ruská obdoba amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Agentura Interfax uvedla, že pachatelem atentátu je pětatřicetiletý občan Ruska Dmitrij Lukjanenko, který je z Petrohradu a podle informací agentury je závislý na drogách. Muž je údajně stoupencem nacionalistického hnutí New Age (Nová éra). Agentura TASS s odkazem na své zdroje uvedla, že podezřelý se léčil s psychickou poruchou. Úřady žádnou z těchto informací dosud nepotvrdily.

Ve středu večer explodovalo v supermarketu petrohradského zábavního centra výbušné zařízení o síle odpovídající výbuchu 200 gramů trhaviny TNT. Prezident Vladimir Putin čin ve čtvrtek označil za teroristický útok.

Související