Několik útoků na policisty a hasiče během silvestrovských oslav vyvolalo na německé politické scéně kritiku i volání po přísných trestech pro jejich pachatele. Útoky, ke kterým došlo třeba v Berlíně či Lipsku, odsoudil na Twitteru ministr spravedlnosti Heiko Maas. Saský ministr vnitra Roland Wöller označil útok na policistu, hasiče či zdravotníka za útok na právní stát a demokracii, informovala agentura DPA.

"Útoky na záchranné složky jsou - lhostejno kdy, kde a od koho - naprosto nepřijatelné," uvedl ministr spravedlnosti Maas na Twitteru. "Kdo zaútočí na záchranné složky, napadá náš právní stát a demokracii," řekl listu Die Welt saský ministr vnitra Wöller. Podle něj musí takoví pachatelé počítat s nejvyššími možnými tresty. Odborník sociální demokracie na otázky vnitra Burkhard Lischka označil útoky na veřejné činitele za "nezodpovědné a odpudivé".

Jen hasiči z Berlína se stali během silvestrovské noci terčem osmi útoků, a jejich vozy dokonce sedmapadesáti. Většinou na ně oslavující házeli dělobuchy a petardy, v jednom případě ale ohrožovala skupina mužů osádku hasičského vozu dokonce střelnou zbraní.

V Lipsku musela policie použít vodní dělo proti skupině čtyř až pěti desítek lidí, kteří na strážce zákona házeli dělobuchy, láhve a kamení. Několik osob bylo následně zadrženo. Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko bylo během silvestrovských oslav zraněno celkem 25 policistů. U žádného z nich ale nebyla zranění tak vážná, aby musel zůstat v nemocnici. Policisty zraněné dělobuchy, které na ně kdosi hodil, hlásí také Stuttgart.

Spolkový ministr spravedlnosti Maas i jeho kolega z resortu vnitra Thomas de Maizière policistům, hasičům i záchranářům poděkovali za práci na silvestra a Nový rok. "Místo aby sami slavili, pracovali, aby mohli slavit jiní," ocenil ministr vnitra.

"Justice se musí postarat o to, aby i poslední blázen pochopil, že (útoky na policisty, hasiče a záchranáře) nejsou žádná zábava, ale závažný násilný trestný čin," uvedl v úterý v reakci na silvestrovské události předseda Německých policejních odborů (DPolG) Rainer Wendt. Házení dělobuchů na policisty označil dokonce za "pokusy o zabití". "Je jen dílem náhody, že se policistům nic víc nestalo," dodal.

Lidé oslavující příchod nového roku zaútočili na policisty také ve Francii. Prezident Emmanuel Macron tento čin ostře odsoudil, na Twitteru hovořil o "zbabělém a zločinném" chování. Kromě útoků na záchranné složky výtržníci ve Francii během silvestrovských a novoročních oslav zapálili celkem 1031 aut, o 100 víc než loni. Blíže neupřesnění vandalové útočili na různých místech v zemi. Některá vozidla podpálili přímo, na jiná se oheň rozšířil. V rukou strážců pořádku skončilo 510 osob, oproti 456 v minulém roce.

Ve Francii úřady povolaly do služby kvůli novoročním oslavám přibližně 140 000 policistů, četníků, vojáků, hasičů a záchranářů.

Související