První články o vědci Janu Procházkovi a patentu na jeho revoluční baterii se objevily už před sedmi lety. Tehdy je přinesly zejména odborné časopisy a vědcovo jméno ještě dlouho zůstávalo prakticky neznámé. Až když jeho společnost HE3DA na jaře roku 2016 oznámila, že získala silného čínského investora, který firmě pomůže rozšířit český patent po světě, stali se Procházka a jeho "zázračná" česká baterie téměř celebritami.

Zájem o vědce, který chce se svým supervýkonným článkem unikátní konstrukce využívající nanomateriály změnit svět energetiky, trvá, i když spolupráce s Číňany nakonec nevyšla. Procházkův podnik je však stále − i přes nesporný pokrok ve vývoji − tak trochu na startu. Minimálně vzhledem k ambicím, které má.

Firma sice vloni na podzim dokázala slavnostně rozhýbat první roboty ve svém poloprovozu v pražských Letňanech a letos v říjnu poklepala na základní kámen stavby továrny v Horní Suché na Karvinsku, skutečná výroba a prodej baterie jsou však stále daleko. HE3DA, jak Procházka přiznává, zatím vyrábí jen prototypy baterií v počtu nejvýše tři za den. Jejich využití se tak omezuje na výzkum a testování. Přitom například v roce 2015 vědec oznamoval, že jeho společnost jedná s deseti potenciálními investory a věří, že příští rok začne s výrobou. Kromě čínského miliardáře Chu Jüan-pina, kterého však dnes podnik obviňuje z pokusu ukrást technologii a bude se s ním soudit o pět milionů eur, jež Chu před rozchodem proinvestoval, však HE3DA dosud žádného významného investora nepředstavila.

Samotný koncept baterie nicméně mezi experty sklízí chválu. Například podle Markéty Zukalové z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského je Procházkův nápad skutečně výjimečný a má šanci se prosadit. "Funguje to, baterie má v menším objemu větší kapacitu, vše je přitom levnější, jednodušší, není třeba vakuum. Baterie jsou navíc ekologické, bezpečné, nehoří," řekla před časem vědkyně.

Jenže uspět z Česka je jednoznačně obtížnější než třeba ze západní Evropy nebo USA. Světoví investoři se k nápadům na zázračné baterie, kterých se už ve světě objevilo několik, a žádný zatím nedošel až do výroby, stavějí opatrně. Navíc když začínáte s minimálním kapitálem jako Procházka, který se v roce 2005 vrátil z USA, kde získal významné znalosti i kontakty z oboru nanotechnologií.

Procházkovu objevu nevěřili ani čeští podnikatelé. S vývojem baterie, která by měla sloužit v elektromobilech a pro bezpečné ukládání energie například ze solárních panelů, tak Procházkovi nakonec finančně pomohl bohumínský podnikatel Radomír Prus. Muž, který tři roky pobýval na Seychelských ostrovech, protože byl v Česku v roce 2013 spolu se svými společníky obviněn z úvěrových a dotačních podvodů za stovky milionů korun. Prus však nakonec dosáhl zrušení mezinárodního zatykače a vrátil se domů, aby se dostavil k soudu. Ten o jeho vině dodnes nerozhodl. Jisté však je, že Prus je dnes pro další osud baterie klíčovou postavou. Právě on je majoritním vlastníkem HE3DA, která drží na baterii patent.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.