Izraelská vláda několika tisícům afrických migrantů vzkázala, že by měli Izrael opustit, jinak jim hrozí vězení. Pokud zemi dobrovolně opustí do 90 dnů, dostanou až 3 500 dolarů (74 000 korun), informoval v úterý zpravodajský server BBC.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tvrdí, že opatření je v rozporu s izraelskými zákony a s mezinárodním právem.

Migranti si podle izraelské vlády mohou vybrat, zda se vrátí do vlasti, nebo budou putovat jinam. V případě, že Izrael neopustí do dubna, hrozí jim podle úřadů vězení. Na výhrady UNHCR izraelská vláda reagovala ujištěním, že odchod migrantů bude humánní a dobrovolný. Opatření se podle ní nebude vztahovat na děti, seniory a oběti obchodu s lidmi.

Podle izraelského úřadu pro migraci je teď v zemi zhruba 38 000 "infiltrátorů". To je označení, které izraelské úřady používají pro migranty, kteří nepřicestovali přes oficiální hraniční přechod. Asi 1420 z těchto osob je v zadržovacích centrech.

Do Izraele přišlo mnoho migrantů zejména z Eritreje a Súdánu, kteří tvrdí, že uprchli před násilím ve vlasti. Izrael je však považuje za ekonomické migranty.

Související