Prvního ledna 1993 se tisíce Slováků shromáždily v centru Bratislavy, aby oslavily první den samostatného státu.

"Někteří mi nadávali a plivali na mě. Nebylo to nijak zvlášť agresivní, ale přišlo mi to hodně líto. Rozpad Československa i dnes pokládám za zbytečnou katastrofu," vypráví novinář Eugen Korda.

Ten den natáčel pro Fera Feniče í záběry do dokumentu o rozpadu federace. Zároveň šlo po letech také o první Kordův den bez stálého zaměstnání.

Skončil jeho pracovní poměr ve federální televizi, kam přešel v průběhu roku poté, co byl kvůli svým kritickým příspěvkům na adresu slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a profederativní postoje vyhozen z bratislavského studia.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.