Ke dvěma soukromým dopravcům na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) se nejspíš přidá třetí. Kosmická agentura NASA 5. ledna odsouhlasila výsledky letových testů raketoplánu Dream Chaser společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC). Projekt tak splnil významnou podmínku pro zařazení do programu financování soukromé astronautiky ze strany NASA.

Kosmická agentura si s vyhodnocením letového testu dala na čas: Dream Chaser se z výšky 3750 metrů spustil klouzavým letem na přistávací dráhu už 11. listopadu. SNC test vyhodnotila jako úspěšný o dva dny později, se zveřejněním výsledků však čekala až na souhrnnou zprávu NASA.

"Byl to obrovský úspěch," komentoval zprávu Steve Lindsey, viceprezident SNC pro kosmický výzkum. "Pohled na získaná data nás naplnil nadšením, protože byla prakticky shodná s našimi předběžnými výpočty. Nyní můžeme od letů v atmosféře přejít k přípravě operací na oběžné dráze."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.