Ve snaze upevnit svou pozici provedla v pondělí britská premiérka Theresa Mayová dílčí změny ve vládě. Šéfem premiérčina kabinetu se stal dosavadní ministr spravedlnosti David Lidington, nového generálního tajemníka má také Konzervativní strana.

Klíčoví ministři včetně ministra zahraničí Borise Johnsona, financí Philipa Hammonda či ministryně vnitra Amber Ruddové ve funkci zůstávají, informovala britská média.

Funkci šéfa úřadu vlády, kterou bude nyní zastávat Lidington, donedávna vykonával Damian Green. Blízký spolupracovník premiérky Mayové, který byl v její vládě rovněž vicepremiérem, ale na konci loňského prosince rezignoval poté, co se zapletl do sexuálního skandálu. Green měl údajně v roce 2008 ve svém počítači v poslanecké kanceláři dětskou pornografii.

Kdo ho nahradí ve funkci vicepremiéra zatím jasné není, stejně jako to, kdo se stane novým ministrem spravedlnosti po Lidingtonovi.

Klíčoví ministři vlády premiérky Mayové si své pozice uchovali. Ministrem zahraničí zůstane Boris Johnson považovaný za jednoho z největších konkurentů Mayové ve vlastních řadách, vnitro dál povede Amber Ruddová a na finance bude dohlížet odpůrce takzvaného tvrdého brexitu Philip Hammond. Ministrem pro brexit zůstává David Davis.

Jistý zatím není osud třeba ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta či ministra podnikání Grega Clarka.

Nová tvář stane také v čele premiérčiny Konzervativní strany. Patricka McLoughlina nahradí Brandon Lewis, který byl dosud náměstkem ministryně vnitra pro imigraci. Funkce předsedy strany je tradičně oddělená od funkce předsedy vlády.

Nástupce premiérka Mayová hledá také za dosavadního ministra pro Severní Irsko Jamese Brokenshira, který v pondělí ze zdravotních důvodů rezignoval. Severní Irsko je bez vlády od loňského ledna a ke vzniku funkčního kabinetu nepomohly ani předčasné volby v březnu. Brokenshirovi se nepodařilo přimět nejsilnější severoirské strany k vytvoření společné vlády, a regionu tak hrozí, že nad ním Londýn převezme přímou správu.

Pozice Mayové je oslabená kvůli neúspěchu konzervativců v předčasných volbách loni v červnu, které sama premiérka vyvolala, i kvůli sporům uvnitř vlády v otázce odchodu Británie z Evropské unie.

Změnami ve vládě si chce podle britských médií Mayová pozici upevnit.

Britská média rovněž spekulovala, že se Mayová chystá jmenovat ministerského náměstka, jehož agendou bude vytvořit scénář vystoupení Británie z Evropské unie, pokud se Londýn s Bruselem nedohodnou. Náměstek v nově vzniklé funkci by měl spadat do resortu ministerstva pro brexit a účastnit se schůzek kabinetu.

Související