Zlobivé dítě ruského a dnes již i světového internetu Pavel Durov vymyslel, jak financovat provoz svého šifrovaného messengeru Telegram, populárního hlavně v zemích s kontrolou internetu, jako je Írán nebo Rusko. Hodlá zavést vlastní kryptoměnu, založenou stejně jako populární bitcoin na technologii blockchainu. Umožní mu to vyhnout se dohledu národních států.

Nová kryptoměna se podle amerického serveru TechCrunch bude jmenovat gram a bude založena na blockchainu třetí generace, tudíž vypořádávání plateb by mělo být o dost rychlejší než v případě bitcoinu. Čtyři procenta gramů dostane tým vývojářů, 52 procent zůstane samotnému Telegramu kvůli obraně před spekulanty a zbývajících 44 procent bude prodáno veřejně i soukromě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pavel Durov, šéf messengeru Telegram, chce spustit novou kryptoměnu, pokročilejší, než je bitcoin.
  • Spojení platebního systému s messengerem se osvědčilo čínskému WeChat.
  • Nový systém ale bude šifrovaný. Pro přesvědčeného libertariána Pavla Durova je vlastní měna způsobem, jak oslabit závislost na vládách a státech.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.