Personální obměna vedení centrální banky zůstávala v USA ve stínu schvalování daňové reformy. Už nyní jsou v Radě guvernérů neobsazeny tři posty ze sedmi, předsednický post navíc na začátku února uvolní Janet Yellenová. Prezident Trump tak musí ve spolupráci se Senátem, jenž kandidáty schvaluje, v krátké době personálně obměnit důležitou instituci.

Na začátku února v čele Fedu stane Jerome Powell, který po čtyřech letech vystřídá Yellenovou. Powell je členem vedení Fedu už od roku 2012, což by mělo být zárukou kontinuity. Zajímavostí je, že Powell není vystudovaný ekonom, ale právník. Dalším Trumpovým kandidátem do vedení Fedu, který ještě čeká na potvrzení Senátem, je Marvin Goodfriend. Ten patřil mezi kritiky programu nákupu aktiv a také oponoval snaze zvyšovat inflaci za každou cenu. Na druhou stranu jako akademik rozvíjel úvahy o záporných sazbách.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru