Bílý dům zůstává nedostižnou metou. Navzdory tomu, že Václav Klaus navštívil Spojené státy pětadvacetkrát a Miloš Zeman se chlubil pozvánkou od Donalda Trumpa, na státní návštěvu se všemi poctami se do Spojených států podíval naposledy prezident Václav Havel.

A nejen to. V éře Miloše Zemana ubylo cest také do jedné z pro Česko nejdůležitějších zemí – do Německa. Za první roky Václav Klaus i Václav Havel podnikli desítky formálních i neformálních cest k našemu největšímu sousedovi, Miloš Zeman navštívil Německo jen dvakrát, tedy stejně často jako Kazachstán. Vícekrát navštívil Rusko či Čínu.

Východ v Zemanově éře začal získávat na významu. Pokud měříme poměr cest všech našich porevolučních prezidentů, Miloš Zeman cestoval do Asie dvakrát více než jeho předchůdci a asijské státy zaujímají prozatím pětinu všech jeho cest. Nicméně Václav Havel a Václav Klaus vládli prozatím delší období.

Lišily se i cíle cest českých prezidentů. Václav Klaus byl v USA sice nejčastěji ze všech, ale povětšinou zde jen přednášel nebo se účastnil konferencí. A to nejen v USA. Konference a vystoupení zaujímají téměř pětinu všech jeho cest. Část z nich byla zakončena prezentací jeho knih, přeložených do místních jazyků. Václav Havel převyšuje ostatní české hlavy státu počty cest, během nichž byl oceněn, například za svůj boj proti totalitě. Miloš Zeman nejvýznamnější část svých cest podnikl kvůli mezinárodním summitům a ceremoniím.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.