Bílý dům zůstává nedostižnou metou. Navzdory tomu, že Václav Klaus navštívil Spojené státy pětadvacetkrát a Miloš Zeman se chlubil pozvánkou od Donalda Trumpa, na státní návštěvu se všemi poctami se do Spojených států podíval naposledy prezident Václav Havel.

A nejen to. V éře Miloše Zemana ubylo cest také do jedné z pro Česko nejdůležitějších zemí – do Německa. Za první roky Václav Klaus i Václav Havel podnikli desítky formálních i neformálních cest k našemu největšímu sousedovi, Miloš Zeman navštívil Německo jen dvakrát, tedy stejně často jako Kazachstán. Vícekrát navštívil Rusko či Čínu.

Východ v Zemanově éře začal získávat na významu. Pokud měříme poměr cest všech našich porevolučních prezidentů, Miloš Zeman cestoval do Asie dvakrát více než jeho předchůdci a asijské státy zaujímají prozatím pětinu všech jeho cest. Nicméně Václav Havel a Václav Klaus vládli prozatím delší období.

Lišily se i cíle cest českých prezidentů. Václav Klaus byl v USA sice nejčastěji ze všech, ale povětšinou zde jen přednášel nebo se účastnil konferencí. A to nejen v USA. Konference a vystoupení zaujímají téměř pětinu všech jeho cest. Část z nich byla zakončena prezentací jeho knih, přeložených do místních jazyků. Václav Havel převyšuje ostatní české hlavy státu počty cest, během nichž byl oceněn, například za svůj boj proti totalitě. Miloš Zeman nejvýznamnější část svých cest podnikl kvůli mezinárodním summitům a ceremoniím.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.