Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. Američan Dahlgren podle pravomocného rozsudku zavraždil v květnu 2013 v Brně čtyři lidi. Odsouzen byl na doživotí. Dahlgrenův případ patří k nejhorším zločinům posledních let v České republice.

Mluvčí hradecké krajské policie Alena Kacálková řekla, že ve věznici Valdice vpodvečer zemřel vězeň a policii byla událost nahlášena na linku 158. "K totožnosti mrtvého se nebudeme vyjadřovat. Na místě je výjezd kriminalistů a vše vyšetřujeme," uvedla. Dodala, že bude provedena pitva. Mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová potvrdila, že v jedné z věznic zemřel odsouzený. "Případ je nyní předmětem vyšetřování. Bližší informace do ukončení vyšetřování nebudeme sdělovat," dodala. Sebevraždu vyšetřují kromě policie také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a vnitřní orgány vězeňské služby.

Dahlgrenův obhájce Richard Špíšek ve čtvrtek řekl, že sklony k sebevraždě Dahlgren měl. "Informoval jsem o tomto jak věznici, tak ředitelství vězeňské služby a pevně věřím, že věznice Valdice učinila maximum proto, aby této situaci předešla. Chápu ale, že nelze zabránit všem nešťastným událostem, zejména pokud je skutečně snaha na straně odsouzeného něco takového učinit," uvedl Špíšek.

Osobně s Dahlgrenem naposledy hovořil na konci loňského podzimu. "Tehdy byl na přechodnou dobu eskortován do brněnské bohunické věznice. Bylo to z důvodu jeho špatného psychického stavu, byl umístěný na psychiatrickém oddělení," řekl advokát.

Dahlgren loni v září podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho obhájce v něm navrhoval, aby mladý Američan místo výkonu trestu zamířil do zabezpečovací detence, a to zvláště s ohledem na jeho psychický stav, případně aby dostal mírnější trest vězení. Dovolání nepolemizovalo s rozhodnutím o vině.

Nejvyšší soud nyní musí o Dahlgrenově dovolání i přes sebevraždu rozhodnout. Specifická povinnost, která se vztahuje pouze k dovolacímu řízení, plyne z trestního řádu. Zákon konkrétně říká, že pokud bylo podáno dovolání pouze ve prospěch obviněného, což je Dahlgrenův případ, nepřekáží jeho smrt dokončení dovolacího řízení. "Trestní stíhání tu nelze zastavit proto, že obviněný zemřel," stojí v zákoně.

Nejvyšší soud tedy musí i v takovém případě rozhodnout, řekl mluvčí Petr Tomíček. Zdůraznil ale, že se vyjadřuje k obecnému principu, nikoliv ke konkrétnímu případu.

Tehdy dvacetiletý Dahlgren zabil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel – otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla mířícího do USA. Následně byl zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy pak rozhodly o jeho vydání do České republiky. Dahlgren, původem z Kalifornie, se v České republice nějakou dobu živil jako učitel angličtiny, zavražděná žena byla jeho sestřenicí.

Američan se již při pobytu ve vazební věznici pokusil pořezat břitem, poté se strážci pokusil vytrhnout obušek. Dahlgrenovi pak strážci dali pouta a následně skončil na psychiatrickém oddělení vazební nemocnice. Dahlgren podle zprávy z vazební věznice řekl, že se nechtěl zabít, ale snažil se o vyventilování zlosti, tehdy prý uvedl, že se nic podobného už nebude opakovat.

Dahlgrenovo úmrtí není první sebevraždou doživotně odsouzeného vězně ve Valdicích. Například v září 2010 svůj život ve Valdicích ukončil takzvaný lesní vrah tří lidí Viktor Kalivoda.

Staly se i sebevraždy lidí, kteří byli z trestného činu obviněni a byli ve vazbě. V roce 2011 spáchal v pankrácké vazební věznici sebevraždu Otakar T., který byl obviněn z vraždy a znásilnění devítileté dívky. Zdravotníkům se ho sice podařilo zachránit, o dva dny později však svým zraněním v nemocnici podlehl. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvedl, že služba pochybila při ostraze, dozorce podle něj zejména nedodržel časový interval, ve kterém měl Otakara T. na cele kontrolovat. Ministr také tehdy uvedl, že počet sebevražd v českých věznicích nevybočuje z evropského průměru, kontrolní mechanismy je podle něj ale přesto třeba prověřit. Z pankrácké věznice po tomto případu odešli dva lidé. Dozorce, který přišel Otakara T. zkontrolovat o 21 minut později, než měl, a také vedoucí oddělení prevence a stížností, kterému kontroloři z ministerstva spravedlnosti vytýkali, že nespolupracoval při vyšetřování události. Tři důstojníci včetně tehdejšího šéfa věznice Radka Kutiše pak byli přeřazeni na nižší funkce.

Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím. Trest si za jejími zdmi odpykává přibližně 1100 odsouzených. Věznice od roku 1857 sídlí v někdejším kartuziánském klášteře, celý komplex má rozlohu téměř deset hektarů. Trest si ve Valdicích odpykávají i doživotně odsouzení. Zhruba 40 procent valdických vězňů je zaměstnaných, například při broušení litiny či práci s kartonem, ale také ve vnitřních provozech věznice.