Ruské ministerstvo spravedlnosti požádalo soud o likvidaci nadace, která financuje volební štáb předního ruského opozičníka Alexeje Navalného. Oznámila to v pondělí agentura Tass. Navalnyj ohlásil záměr ucházet se v březnových volbách o prezidentský post, volební komisaři ale vzhledem k pravomocnému podmíněnému trestu jeho kandidaturu zamítli.

Přepadovou kontrolu fondu nazvaného Páté roční období provedlo ministerstvo v prosinci. Ukázalo se prý, že činnost fondu neodpovídá ruským zákonům. Ředitelem fondu je Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov.

Ruský nejvyšší soud koncem loňského roku zamítl žádost Navalného, aby zákaz kandidatury zrušil.

Ruský bloger, který proslul houževnatým bojem s korupcí, neuspěl ani s odvoláním, které bylo zamítnuto před deseti dny. Prezidenta budou Rusové volit 18. března. Navalnyj v reakci na soudní verdikt vyzval své stoupence, aby volby bojkotovali.

Alexej Navalnyj je nejviditelnějším opozičním politikem v Rusku a kampaň proti své osobě považuje za cílený útok Kremlu. Špičky ruské politiky obviňuje z nezákonného hromadění majetku a uzurpování moci. Přestože aktivity Navalného čas od času kritizuje i prezident Vladimir Putin, jeho jméno na veřejnosti nikdy nevyslovil.

Pětiletý podmíněný trest vynesl soud nad Navalným loni v květnu za údajné krádeže dřeva v podniku Kirovles. Disident obvinění odmítl a proces označil za zpolitizovaný.

Související