Poblíž Milána na severu Itálie ve čtvrtek ráno vykolejil vlak společnosti Trenord. V důsledku nehody zemřeli nejméně tři cestující, oznámily místní úřady. Záchranáři před tím informovali, že neštěstí si vyžádalo čtyři oběti. Třináct osob bylo těžce raněno, pět z nich velmi vážně. Přes devadesát dalších pasažérů utrpělo lehké poranění, informovala agentura ANSA. Vykolejení vlaku mohla způsobit poškozená kolej dva kilometry před místem nehody, uvedli odborníci italských státních železnic.

Plně obsazený příměstský vlak vykolejil kolem sedmé hodiny ranní. Podle listu La Repubblica jel rychlostí 100 kilometrů za hodinu, již mluvčí společnosti Trenord označil za běžnou. Mimo trať skončily tři z pěti vagonů.

Hasiči ze dvou vážně poškozených vozů soupravy vyprostili všechny cestující do 11:00, informovala agentura ANSA. Na místě asistovaly složky policie, zdravotníci, lékaři i záchranáři. Nasazeny byly tři helikoptéry.

Podle odborníků mohl vykolejení způsobit 20centimetrový kus koleje, který se odlomil zhruba dva kilometry před místem nehody. "Pasažéři zaznamenali prudký otřes vlaku 2,3 kilometru před zastávkou Pioltello... na přesné stavení toho, jak k nehodě došlo, je ale příliš brzy," řekl novinářům oblastní ředitel italských železnic Vincenzo Macello.

Vlak podle první rekonstrukce vykolejil na výhybce mezi obcemi Segrate a Pioltello, řekl listu La Repubblica policejní mluvčí Marcello Cardona. Dva vozy soupravy podle něj výhybku přejely, zatímco další tři vyjely z kolejí. Svědci uvedli, že před nehodou se souprava vlaku několik minut silně otřásala.

"Kousek před zastávkou Pioltello se vlak začal otřásat. Došlo nám, že se k něčemu schyluje," řekl listu La Repubblica 25letý Gianmarco. "Vlak byl plný... Otřásal se tři, čtyři minuty a pak přišla rána. Vagon se odtrhl od soupravy," dodal.

V důsledku nehody byla přerušena železniční doprava mezi městy Milán a Brescia, která leží přibližně 90 kilometrů východně od severoitalské metropole.

 

Na místě je podle oficiálního twitterového účtu italského hasičského sboru nasazeno 16 hasičských vozů a 90 hasičů. 

Související