Tony Barber zná střední a východní Evropu jako málokterý Angličan – v době studené války dělal reportéra Reuters v Moskvě či Varšavě, po pádu železné opony působil v Bělehradě a Frankfurtu. Poslední roky strávil jako šéf bruselské a římské kanceláře prestižního listu Financial Times, pro který nyní píše sloupky se zaměřením právě na region, v němž toho tolik prožil. A jeho hodnocení českých prezidentských voleb je jasné: "Síla českého prezidenta je omezená, souboj Zemana s Drahošem není civilizačním střetem, jako byla loňská volba francouzského prezidenta. I bez toho to ovšem bude nejaktuálnější test síly neliberalismu ve střední Evropě."

Barberova interpretace jde přesně v duchu toho, jak na české volby pohlížejí významná zahraniční média. Ta se vesměs shodují, že proti sobě stojí dva odlišné světy: Jiří Drahoš podle nich představuje tolerantní, proevropský, demokracii podporující směr, Miloš Zeman naopak symbolizuje odchylování se k Východu, xenofobii, populismu, aroganci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.