Spojené státy by měly přestat podporovat teroristy, pokud se v Sýrii chtějí vyhnout konfrontaci s Tureckem. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl turecký vicepremiér Bekir Bozdag. Turecko v severosyrské pohraniční oblasti Afrín už šest dní bojuje proti syrské kurdské milici YPG, kterou považuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku.

Z podpory YPG Ankara viní Spojené státy, svého spojence v NATO.

"Ti, kdo podporují tuto teroristickou organizaci, se v bojích stanou terčem," uvedl podle médií Bozdag. Spojené státy by podle něj neměly YPG podporovat žádným způsobem.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru v Davosu naopak řekl, že Spojené státy by uvítaly ukončení turecké operace v Afrínu.

Při té příležitosti vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se zaměřil spíše na dlouhodobou strategii pro nastolení míru v Sýrii. V současné době totiž hrozí, že násilí bude eskalovat, uzavřel Bossert.

Spojené státy kvůli postupu tureckých sil v Afrínu už dříve vyjádřily obavy, podle agentury AP teď ale jde o nejpřímější stanovisko Washingtonu.

Afrín leží u hranice s Tureckem. Turecká armáda začala ze svého území ostřelovat oblast Afrín na severu provincie Halab (Aleppo) minulý týden v pátek. V sobotu zahájila bombardování a v neděli začala operace pozemních sil turecké armády a jejích povstaleckých spojenců.

Ankara operaci zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu s vazbami na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Erdogan oznámil, že cílem Turecka je zničit YPG také dál na východ v okolí města Manbidž, které má pod kontrolou koalice arabsko-kurdských milicí SDF, v níž působí mimo jiné YPG. Zatímco v Afrínu nejsou žádní američtí vojáci, v okolí Manbidže je jich asi dva tisíce. V loňských bojích proti IS byla SDF nejvýznamnějším pozemním spojencem mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy.

Trump ve středu v telefonátu Erdogana požádal, aby Turecko vojenské operace v Sýrii omezilo a vyhnulo se "jakékoliv akci, která by mohla vyvolat střet americké a turecké armády".

Erdogan ale žádal, aby Spojené státy přestaly vyzbrojovat YPG.

Související