Největší egyptská pyramida, kterou nechal vystavět faraon Chufu mezi lety 2509 a 2483 před počátkem našeho letopočtu, stále ukrývá řadu záhad, mezi něž patří i existence dodnes neprozkoumaných dutin.

O jejich existenci archeologové dlouho jen spekulovali, ale měření pomocí detekce kosmického záření procházejícího pyramidou potvrdilo, že tu opravdu jsou.

Jedna svými rozměry srovnatelná s již známými prostorami se pravděpodobně nachází poblíž horní části takzvané faraonovy komory, druhá menší by mohla být nedaleko dnešního vstupu.

První badatelé usilující o prozkoumání pyramid v 19. století se sice dovnitř dobývali pomocí střelného prachu, dnes ale vědci hledají šetrnější způsoby.

Dálkově ovládanému robotovi, který roku 2002 pronikl do úzké šachty vedoucí do neznáma z takzvané královniny komory, brzy uzavřel cestu kamenný blok, bylo tedy nutné vymyslet něco jiného. Konstruktéři z francouzských institutů Inria a CNRS proto vyvíjejí zařízení, které kombinuje vrtnou sondu s miniaturním létajícím robotem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.