Mezi hlavní adepty na medaili z ledového toboganu na nadcházejících olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu čeští bobisté nepatří. Obrovským úspěchem je ale už to, že se jim podařilo na hry nominovat čtyři posádky − dvě v dvojbobu a dvě takzvané čtyřky. "Je to historicky největší účast v bobech, to tu nikdy nebylo," těší šéfa české olympijské mise Martina Doktora. Po lyžařích, hokejové reprezentaci a výběru biatlonistů tak bobisté s devíti závodníky představují čtvrtý nejpočetněji zastoupený sport.

Jde o malý zázrak při pozici, jakou v Česku boby mají, a podmínkách pro přípravu, které nejsou o tolik kurióznější, než jak je mnozí znají od začínajících Jamajčanů ve filmu Kokosy na sněhu. V Česku sice nejsou tropy jako v Karibiku, přirovnání ale není nadsazené. O profesionální přípravě srovnatelné se zeměmi, které tento sport provozují a podporují, se zdejšímu týmu může jen zdát.

"Rozpočet svazu na sezonu je asi tři miliony korun a nezměnilo se to prakticky od začátku 90. let. V posledních letech je to ještě umocněno tím, že rozdíly mezi boby i dalšími malými sporty a třeba fotbalem, hokejem nebo florbalem se zvětšují. Preferuje a dotacemi se oceňuje co nejširší členská základna bez ohledu na výsledky," komentuje šéf Českého svazu bobistů a skeletonistů Martin Bohman.

Česká účast v Koreji

Do Pchjongčchangu by na hry XXIII. zimní olympiády, které se konají od 9. do 25. února, mělo odcestovat 85 českých sportovců. V bobech bude Českou republiku reprezentovat devítka závodníků: dva čtyřboby, dva dvojboby a jeden náhradník. Členy týmu jsou Dominik Dvořák, Jan Vrba, Dominik Suchý, David Egydy, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Jakub Havlín, Jan Šindelář a Jan Stokláska.

Poznamenává také, že jiné větší sporty to mají snazší − hodně peněz získávají díky členským příspěvkům a zároveň jsou komerčně dobře uchopitelné. Tolik dotací by podle Bohmana nepotřebovaly.

Trénink? Kolečka na kolejích

Bobistů je v Česku podle oficiální evidence svazu v devíti oddílech kolem tří set. Bohman ale připouští, že aktivně závodí jen desítky. I oddíly fungují různě, nejaktivnější jsou kluby v Praze, Liberci a Jablonci.

Nízký rozpočet znamená, že i reprezentace má problémy zajistit si vybavení a kvalitní trénink. Tři miliony korun, jimiž svaz disponuje na celoroční chod, v podstatě stačí na nákup jednoho nového špičkového bobu.

Stroje, na nichž české "kokosy" jezdí a s nimiž nyní vyrážejí do Jižní Koreje, proto nejsou tím nejlepším, co je na trhu k mání. "Co se materiálu a techniky týče, jsme dlouhodobě nejhůře vybaveným týmem, který jezdí na světové úrovni," soudí Bohman a reprezentanti, kteří za pár dnů odletí do Koreje, bez výtek přitakávají.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se