Odchod z Evropské unie Británii hospodářsky poškodí, ať už budou podmínky dohody, kterou s Bruselem uzavře, jakékoliv. Podle serveru BuzzFeed News to vyplývá z dosud utajované analýzy, kterou vypracovaly britské úřady a kterou server získal. Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku, přechodné období by podle unijního návrhu mohlo trvat dalších 21 měsíců. Britská vláda premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře. Podle mluvčího vlády uniklý dokument nebyl dokončený a schválený vládou.

Britské hospodářství podle dokumentu datovaného lednem 2018, který nyní zveřejnil server BuzzFeed News, poroste pomaleji, ať už dojde ke kterémukoliv ze tří zkoumaných scénářů.

Pokud by se Britům podařilo uzavřít s evropskou sedmadvacítkou komplexní dohodu o volném obchodu, byl by růst v následujících 15 letech podle uniklého dokumentu o pět procent nižší než v případě, že by k brexitu nedošlo.

Pokud by Londýn s Bruselem neuzavřel žádnou dohodu a EU s Británií by následně obchodovaly na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), klesl by ve stejném období oproti současnému odhadu růst dokonce o osm procent. I v případě, že by Mayová vyjednala přístup na jednotný trh prostřednictvím členství v Evropském hospodářském prostoru, růst by se snížil asi o dvě procenta, tvrdí uniklý dokument britské vlády.

Negativně brexit v kterémkoliv ze tří zkoumaných případů ovlivní podle serveru BuzzFeed News všechna odvětví britského hospodářství, nejvíce však průmysl chemický, textilní, potravinářský a automobilový.

Mluvčí britské vlády v úterý uvedl, že uniklý dokument byl v počáteční fázi zpracování, nebyl schválen vládou a zaměřoval se pouze na standardní scénáře. "Na dohodu ušitou na míru (Británii), o kterou vláda svou politikou usiluje, žádná z analýz vypracována nebyla," uvedl mluvčí.

Podle náměstka ministra pro brexit Steva Bakera je zpráva serveru BuzzFeed News "selektivní interpretací předběžné analýzy" a "pokusem podkopat náš odchod z Evropské unie". Analýzu podle něj nevypracovalo ministerstvo pro brexit a dokument neměl ani zdaleka blízko ke schválení ministry vlády premiérky Mayové. Stejně jako podle mluvčího kabinetu ani podle Bakera neobsahuje uniklý dokument analýzu té podoby brexitu, o jakou usiluje britská vláda.

Konzervativní poslanec a zastánce odchodu Británie z EU Iain Duncan Smith už dříve v reakci na uniklou analýzu uvedl, že by se měla brát s rezervou, neboť se podle něj skoro všechny předpovědi o dopadech brexitu na britské hospodářství zatím mýlily. "Je to nekompletní zpráva, která byla úmyslně zveřejněna, protože obsahuje negativní pohled," řekl.

Summit EU v prosinci potvrdil posun rozhovorů o brexitu do druhé fáze, tedy k budoucím vztahům a přechodnému období. Jednadvacet měsíců jako přechodné období nabídlo Británii sedmadvacet zemí EU v pondělí.

Související