I když dnes velká část lidí investuje do kryptoměn hlavně kvůli vidině rychlého zbohatnutí, původní idea stojící za vznikem bitcoinu byla úplně jiná. Jeho zakladatelům šlo primárně o oslabení moci státu či centrálních bank a vytvoření nezávislého univerzálního platidla. Tato myšlenka je blízká i tzv. anarchokapitalistickému hnutí, i když jeho záběr je o něco širší. Jeden z jeho českých protagonistů, který vystupuje pod jménem Urza, na svoji knihu o anarchokapitalismu nyní vybral rekordních 2,7 milionu korun.

HN: Co přesně ve své knize zkoumáte?

Už asi deset let se zabývám rolí státu ve společnosti, přímo hlavně anarchokapitalismem. A nyní jsem se rozhodl některé své zásadní revidované texty vydat jako ucelenou knížku.

HN: Co je ve zkratce pro čtenáře anarchokapitalismus?

Je to myšlenkový směr založený na vlastnických právech, svobodě a principu neagrese. To znamená, že fyzické násilí může být používáno jen k obraně.

HN: Jako roli v tomto uspořádání hraje stát?

To je podle mého v současné společnosti největší agresor, který porušuje vlastnická práva už jen tím, jak si vydělává na své živobytí. Tedy tím, že pod hrozbou násilí vybírá daně. Ve svobodné společnosti by stát neměl hrát žádnou roli.

HN: Jak je možné se k takové situaci dostat?

Spíš bych začal tím, jak to podle mě možné není. Anarchokapitalismus – na rozdíl od jiných anarchistických škol – není slučitelný s násilnou revolucí. Lidem nelze vnutit svobodu silou, je třeba přesvědčování a postupné změny. Možností je pak více. Jedna, o kterou se snažím já, je pomalé přesvědčování lidí a vysvětlování, že stát vlastně nepotřebují. Další možnost je ekonomická svoboda a s tím spojené kryptoměny, které ji přinášejí. Lidé se tak postupně vymaňují z finančního vlivu státu a začínají používat peníze, které stát nekontroluje. To je velký krok kupředu.

HN: V jaké souvztažnosti jsou anarchokapitalismus a kryptoanarchismus, o kterém se právě kvůli boomu bitcoinu a jemu podobných měn také hodně mluví?

Já to vnímám tak, že kryptoanarchismus je prostředkem k dosažení anarchokapitalismu. Jedná se o způsob či směr, jak se od státu osvobodit pomocí technologií. Právě například kryptografie a kryptoměny.

HN: Je to podle vás cesta, na kterou jsme už nastoupili?

Jak kdo. Ale zejména s rozvojem kryptoměn, teď v lednu to mimochodem bylo devět let od vytěžení prvního bitcoinu, jsme se k té svobodě výrazně posunuli.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se