Americká agentura AP ověřovala pravdivost výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa z jeho úterního poselství o stavu unie. Zatímco v některých případech se prezident podle AP držel faktů, v řadě momentů byla jeho tvrzení zavádějící či přímo nepravdivá. Přinášíme výběr některých z nich.

 

Trump o přistěhovalcích:

"První pilíř našeho imigračního plánu velkoryse nabízí cestu k občanství pro 1,8 milionu imigrantů bez potřebných dokladů, které sem jako děti přivedli rodiče. Tedy téměř trojnásobnému počtu lidí, než (nabídla) předchozí vláda."

AP: Není to tak. Obamova vláda prosazovala legalizaci pobytu více přistěhovalců, ale Kongres a soudy jí to překazily. Návrh zákona, který v roce 2013 prošel Senátem, ale neuspěl ve Sněmovně reprezentantů, by podle odhadů Kongresu zajistil doklady pro zhruba osm milionů lidí. Další Obamův plán z roku 2014, který by podle nevládní organizace MPI pomohl legalizovat pobyt čtyřem milionům lidí, zablokoval soud.

Trump o takzvané řetězové imigraci:

"V současném nefungujícím systému může jediný imigrant přivést (do USA) prakticky neomezené množství svých vzdálených příbuzných."

AP: Neděje se to, protože čekací doba je příliš dlouhá, někdy až 20 let.

Američtí občané v současnosti nemusí čekat, aby si přivedli zákonné partnery, děti do 21 let či rodiče. Ale lidé s občanstvím musí žádat o přivedení dalších příbuzných, včetně dospělých potomků.

Související

Majitelé zelených karet to musí učinit i pro manžele, manželky a děti. Loni v listopadu čekaly na tato příbuzenská víza čtyři miliony lidí. Letos v lednu dostali víza mexičtí příbuzní amerických občanů, kteří o ně zažádali v roce 1997.

Trump o uhlí:

"Ukončili jsme válku o americkou energii, ukončili jsme válku o krásné čisté uhlí."

AP: Uhlí není čisté. Podle ministerstva energetiky pochází 83 procent látek, jimiž elektrárny významně znečišťují vzduch – oxid siřičitý, oxid uhličitý, toxická rtuť a nebezpečné částice v sazích – z uhlí, ačkoli se z uhlí vyrábí pouze 43 procent energie.

Trump o platech:

"Po letech a letech, kdy mzdy stagnovaly, jsme konečně svědky růstu mezd."

AP: Ve skutečnosti nerostou o nic rychleji, než rostly dříve. Průměrná hodinová mzda vzrostla loni o 2,5 procenta, což je o něco méně než růst 2,9 procenta zaznamenaný v roce 2016.

Trump o opiátech:

Změny v imigrační politice, včetně zvýšení bezpečnosti hranic, "nám rovněž pomohou reagovat na hrozivou krizi se závislostí na opiátech a drogách."

AP: Drogy přicházející přes hranici jsou jen částí problému přispívajícího k americké opiátové krizi. Podle úřadů bylo 40 procent úmrtí na opiáty v roce 2016 spojeno s léky na předpis, vyráběnými farmaceutickými firmami. Heroin, který proudí do USA z Mexika, je zásadní problém, ale drogy dovážené z jiných zemí ne vždy putují přes pozemní hranici.

Trump o daňové reformě:

"Zavedli jsme největší daňové úlevy a reformu v americké historii."

AP: Prosincová daňová reforma není tak velká jako ta zavedená prezidentem Ronaldem Reaganem na počátku 80. let, daňové škrty po druhé světové válce a nejméně několik dalších. Podle jedné z analýz nevládních organizací je Trumpova reforma, která snížila firemní daně z 35 na 21 procent, až osmou největší od roku 1918.

Související