Columbia je ztracená a nikdo nepřežil, oznámil tehdy prezident George Bush. "Ale cíle, kvůli nimž zahynuli, trvají a naše cesta do vesmíru bude pokračovat." 

Následující roky však ukázaly, že to nepůjde tak snadno. Pochmurné souhvězdí putující oblohou od Kalifornie až po Texas zvěstovalo začátek konce jedné velké éry letů do vesmíru.

Konec úspěšné mise

Columbia měla namále už roku 1999, kdy při startu mise STS-93 (dopravila do vesmíru rentgenový teleskop Chandra) došlo k vážné poruše na pravém motoru, kterou sice řídící automatika zvládla, krátce na to ale řídící jednotku jednoho z motorů vyřadil zkrat. Oběžné dráhy se podařilo dosáhnout jen díky zálohování řídících jednotek. Pozdější analýza prokázala, že posádka byla v ohrožení života jen kvůli šroubu tlačícímu na izolaci jednoho z kabelů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.