Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti při vyšetřování údajných zásahů Ruska do předloňských prezidentských voleb v USA zneužily pravomoci. Tvrdí to zpráva republikánských kongresmanů, jejíž odtajnění schválil v pátek prezident Donald Trump. Demokraté vzápětí zkritizovali dokument jako ostudnou snahu zdiskreditovat celé vyšetřování.

Varovali také Trumpa před pokušením odvolat nepohodlné představitele ministerstva spravedlnosti v čele s náměstkem Rodem Rosensteinem a zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. "Mohlo by to vyvolat bezprecedentní ústavní krizi," varovali vůdci demokratů v dopise prezidentovi.

Zneužití pravomocí se FBI podle zprávy dopustila tím, že v roce 2016 při vyšetřování požádala o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce.

FBI a ministerstvo spravedlnosti prý svou žádost o rozšíření odposlechů podložily neověřenými informacemi.

Ty se zakládaly na zprávě, kterou si údajně objednali a částečně financovali demokraté pro kampaň jejich prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

"Myslím, že je to ostuda, co se děje v této zemi… hodně lidí by se mělo stydět," řekl novinářům Trump poté, co schválil odtajnění zprávy republikánů z výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Sněmovny reprezentantů. Zprávu označil za "hroznou".

Americký prezident se ke zprávě vyjádřil už na svém Twitteru v několika komentářích. Mimo jiné obvinil FBI a ministerstvo spravedlnosti, že nadržovali demokratům.

"Výběrové a zpolitizované zveřejnění utajovaných informací vytváří strašlivý precedens a dlouhodobě poškodí zpravodajskou komunitu a naše agentury," uvedli demokraté ze sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.

Kritizovali republikánskou zprávu jako ostudnou snahu zdiskreditovat nepravdivými obviněními snahu FBI, ministerstva spravedlnosti a zvláštního vyšetřovatele dopátrat se pravdy o údajné ruské snaze ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA a přislíbili v pondělí 5. února zveřejnit svou vlastní zprávu. Mark Warner, čelný demokrat ve zpravodajském výboru Senátu, označil zprávu republikánů za "ledabylou a svědčící o ohromujícím pohrdání pravdou".

Rovněž sdružení zastupující pracovníky FBI oznámilo, že její činitelé nikdy nedovolili a ani v budoucnu nedovolí, aby politické zájmy odváděly pozornost pracovníků úřadu od cíle jejich práce. "Muži a ženy z FBI dennodenně nasazují svoje životy do boje proti teroristům a zločincům, neboť jsou oddaní naší zemi a ústavě," zdůraznil předseda sdružení Thomas O’Connor. "Americký lid by měl vědět, že mu prvotřídní agentura pro vymáhání práva řádně slouží," dodal.

Zpráva republikánů viní FBI, že vycházela pouze z neověřených údajů bývalého britského špiona při zdůvodnění žádosti soudu, aby povolil monitorování komunikace bývalého Trumpova poradce Cartera Page. Poznatky exagenta britské tajné služby Christophera Steela si přitom objednala a zaplatila Demokratická strana, jejíž kandidátku Hillary Clintonovou Trump ve volbách porazil.

Republikáni z tohoto údajného prohřešku vyvozují, že FBI při pátrání po ruské stopě stranila demokratům a dopustila se tak profesionální chyby. Podle Bílého domu se prezident s takovou argumentací ztotožňuje. FBI se obvinění brání a tvrdí, že dokument republikánských poslanců obsahuje věcné nepřesnosti, které ho znehodnocují a mohou vyšetřování ohrozit.

Šéf FBI Christopher Wray, jehož Trump do funkce dosadil po odvolání bývalého ředitele úřadu Jamese Comeyho, se s dokumentem seznámil a osobně vyzval Bílý dům, aby ho nezveřejňoval. Totéž učinil náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. Comey označil zveřejněnou zprávu republikánů za nečestnou a zavádějící, podle něj poškodila důvěru v tajné služby. FBI pak vydala prohlášení, v němž se mluví o "hlubokých obavách vyvolaných opomenutím faktů, což má zásadní dopad na přesnost memoranda".

Zpráva o vyšetřování ruského vlivu na americké volby.

Související