V sutinách zničených budov ve městě Chua-lien na Tchaj-wanu, které v úterý postihlo zemětřesení, záchranáři pátrají po desítkách pohřešovaných. Nejméně šest lidí při zemětřesení zemřelo, 258 osob bylo zraněno a dalších 72 se pohřešuje, informovali místní hasiči. Papež František uvedl, že se modlí za mrtvé a zraněné.

Zástupce České ekonomické a kulturní kanceláře v metropoli ostrova Tchaj-pej Václav Jílek sdělil, že mezi zraněnými byli i dva občané České republiky. "Byli ošetřeni ve vojenské nemocnici v Chua-lienu," řekl Jílek s tím, že s oběma je v kontaktu české zastoupení. Bydleli v jednom z hotelů ve městě Chua-lien, který otřesy poškodily. Jejich zranění jsou lehká, hospitalizace podle lékařů nebyla nutná. Oba jsou v kontaktu se svými příbuznými.

Pracovníci českého zastoupení jsou se zraněnými v kontaktu, oba přijeli do tchajwanské metropole Tchaj-pej. "Zařídili jsme ubytování v hotelu a nyní odpočívají," sdělil Jílek.

Zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od Chua-lienu v hloubce jednoho kilometru.

V Chua-lienu žije zhruba 100 tisíc lidí. Ulice města jsou propadlé, bez se ocitlo kolem 40 tisíc domácností a asi 1900 domácností bylo bez elektrické energie. Dodávky vody a elektřiny se postupně obnovují. Školy a kanceláře zůstaly v důsledku katastrofy zavřené.

Postižené město ve středu navštívila prezidentka Cchaj Jing-wen. Pomoc Tchaj-wanu nabídla pevninská Čína. Čínský Úřad pro záležitosti Tchaj-wanu oznámil, že Peking je "ochoten vyslat záchranný tým na Tchaj-wan".

Úřady varovaly, že v průběhu následujících dvou týdnů mohou ostrov zasáhnout následné otřesy o síle nejméně 5,0 stupně. Menší otřesy děsily obyvatele postižené oblasti po celý dnešní den a mnozí lidé si kvůli nim netroufli vrátit se do svých domovů.

Ve městě Chua-lien se podle dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelů či vojenské nemocnice. Členové záchranných týmů mnohdy holýma rukama trosky zhroucených budov prohledávají.

"Tohle je nejhorší zemětřesení v historii Chua-lienu, anebo alespoň během posledních 40 let, co jsem na světě," řekl dobrovolník Jang Si-chua. "Nic podobného jsme tu nikdy neměli, nikdy se tu nezřítily žádné budovy. A navíc se neustále třásly, všichni byli hrozně vyděšení. Běželi jsme na volná prostranství," dodal.

V jednom z poškozených hotelů záchranáři pracovali na vyproštění dvou zaměstnanců, kteří s nimi zpod sutin komunikovali. Jednoho z nich se nakonec podařilo vyprostit živého, druhý byl ale vytažen mrtvý.

Mezi zraněnými jsou Číňané, Japonci, Singapurci, Jihokorejci i dva Češi. Záchranné práce se nyní soustřeďují na silně poškozenou dvanáctipatrovou obytnou budovu, která se naklání nad zemí v úhlu asi 40 stupňů.