Organizátoři olympijských her v Pchjongčchangu se v pátek omluvili íránské výpravě za nedorozumění ohledně dárků v podobě mobilních telefonů. Informovala o tom agentura Reuters.

Pro zhruba 4000 účastníků pořadatelé připravili telefony Samsung za 1100 dolarů (asi 23 000 korun), které však v důsledku sankcí OSN kvůli jaderným programům Íránu a KLDR nedostali sportovci těchto dvou zemí. Teherán si ještě v ten den povolal jihokorejského velvyslance.

Související

Íránské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek sdělilo jihokorejskému velvyslanci, že "pokud se firma Samsung za své nemoudré jednání neomluví, bude to mít zásadní dopad na její obchodní vztahy s Íránem". Jihokorejská společnost záležitost odmítla komentovat, protože podle ní o distribuci darů rozhoduje Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

MOV následně oznámil, že íránští i severokorejští sportovci mobily dostanou, ale Severokorejci si je nebudou moci vzít po skončení her domů.

Organizační výbor zaslal v pátek předsedovi íránského olympijského výboru dopis s omluvou za nedorozumění s distribucí telefonů íránským sportovcům, kteří jsou v Pchjongčchangu čtyři.

"Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že íránští sportovci mají nárok na telefony, které si budou moci ponechat," stálo v dopise.

Severní Korea, která má na hrách 22 sportovců, je s jižním sousedem technicky stále ve válce, protože konflikt v letech 1950–1953 skončil příměřím, nikoliv mírovou dohodou. Reprezentanti KLDR podle jihokorejské agentury Jonhap mobily nakonec odmítli.

Související