Malou jednomístnou vesmírnou loď pro práci astronautů v otevřeném kosmu, která by v mnohém mohla nahradit skafandry, vyvíjí americká společnost Genesis Engineering Solutions (GES). Použitelná by měla být při práci vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), při obsluhování satelitů a teleskopů na oběžné dráze, ale i při výzkumu vesmírných objektů v blízkosti Země (NEO), informuje GES na svém webu.

Single Person Spacecraft (SPS), jak se vyvíjený aparát zatím nazývá, má podle přesvědčení firmy řadu výhod proti skafandru EVA, umožňujícímu pohyb ve volném kosmickém prostoru. Především poskytuje lepší ochranu proti mikrometeoritům, které mohou ochranný oblek protrhnout.

Skafandry mohou také selhat a ohrozit život astronauta, jak se už v minulosti stalo.

Výhodou SPS by mělo být i předpokládané propojení s kosmickou lodí či vesmírnou stanicí, takže by měla mít stejnou atmosféru. To znamená rychlejší "nasednutí člena posádky" a zahájení práce, neboť by odpadla nutnost zdlouhavé přípravy a průchodu přechodovou komorou.

Rychlý přesun na místo, kde má být práce provedena, a snadnou ovladatelnost zajistí integrální pohon s dostatečným množstvím pohonných hmot. Velikost vnitřní kabiny navíc umožňuje využití SPS všemi členy posádky. Ke splnění požadovaných úkolů má být SPS vybavena třemi robotickými pažemi a také prostorem pro ukládání nářadí, náhradních dílů, odmontovaných součástek nebo i případných odebraných vzorků z vesmírných těles.

Související