Několik civilistů ze severosyrské oblasti Afrín, spravované kurdskými milicemi, vykazuje po útoku turecké armády známky otravy plynem. S odvoláním na kurdské lékaře o tom v sobotu informoval kurdský tisk, syrská státní agentura SANA i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Turecko užití chemických zbraní v oblasti popírá.

Podle kurdských lékařů, na které se tisk odvolává, trpí šest lidí pocitem nedostatku vzduchu, zvracením a vyrážkou. Agentura SANA uvedla, že turecké jednotky vypálily v noci na sobotu několik střel obsahujících "toxické látky" na jednu z vesnic v oblasti Afrín poblíž tureckých hranic.

Turecká armáda v sobotu vydala prohlášení, v němž užití mezinárodně "zakázané munice" během operace v Afrínu popřela. Dodala navíc, že v regionu cílí pouze na pozice údajných teroristů, nikoliv civilního obyvatelstva.

Užití chemických zbraní v Sýrii v sobotu odmítl i turecký diplomatický zdroj agentury Reuters, který obvinění označil za propagandu. "Jsou to neopodstatněná obvinění, Turecko nikdy nepoužilo chemické zbraně. Na civilisty bereme během operace… maximální zřetel," řekl agentuře činitel.

Turecko od 20. ledna cílí v Afrínu na tamní kurdské milice YPG, které označuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara považuje PKK za teroristickou organizaci. Kurdové z PKK vedou na jihovýchodě Turecka už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.