Jeden z důvěrníků izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se rozhodl svědčit proti šéfovi vlády v korupčním skandálu. Ten se týká Netanjahua a jeho spolupracovníků. Napsala o tom místní média, policie ale zatím tuto informaci nepotvrdila. Podle agentury Reuters by takový vývoj vážně ohrozil Netanjahuovo politické přežití, neboť jeho nejbližší okolí ho dosud chránilo.

Bývalý generální ředitel pro komunikaci Šlomo Filber, který je ve vazbě, se podle hlavních izraelských médií na svědectví proti Netanjahuovi dohodl s vyšetřovateli. Filber je podezřelý, že telekomunikační firmě Bezeq zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi a jeho rodině na serveru Walla, který je součástí Bezequ.

Ve vazbě je také další blízký premiérův spolupracovník Nir Hefec, jenž podle policie nabídl jedné soudkyni post generální prokurátorky výměnou za to, že sprovodí ze světa stíhání manželky ministerského předsedy kvůli nepřiměřeným výdajům premiérovy domácnosti.

Sám Netanjahu, který do loňska řídil ministerstvo telekomunikací, ale dosud nebyl z ničeho obviněn. V kauze kolem společnosti Bezeq není jmenován jako podezřelý, ale má být vyslechnut.

Související

Policie už však doporučila zahájit s ním soudní řízení ve dvou jiných korupčních případech, v nichž jde o přijímání hodnotných darů a rovněž ovlivňování médií. Poslední slovo o případném zahájení soudního řízení bude mít generální prokurátor.

Související