Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera prověřuje podezření, že bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort sliboval chicagskému bankéři post v Bílém domě výměnou za tři půjčky dojednané s pomocí falešných údajů. Oznámila to ve středu televize NBC News.

Manafort dostal v letech 2016 a 2017 tři půjčky od odboček finančního ústavu Federal Savings Bank, jehož šéfem byl bankéř Stephen Calk.

Dohodu o půjčkách bankovní experti zpochybňují, protože při podání žádosti prý Manafort uváděl nepravdivá fakta o svých příjmech.

Muellerův tým vyšetřuje, zda poskytnutí půjčky nebylo odměnou za slib lukrativního postu v Bílém domě pro Calka. Bankéř byl v srpnu 2016 zařazen mezi kandidáty do týmu ekonomických poradců Donalda Trumpa pro případ, že vyhraje prezidentské volby.

Manafort působil v Trumpově volebním štábu pět měsíců a po jistou dobu ho i vedl. Vyhozen byl v srpnu 2016 po zprávách amerického tisku, že vydělal miliony dolarů jako poradce bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Calk nakonec žádnou funkci v Bílém domě nedostal.

Mueller už dříve Manaforta obvinil z několika trestných činů, mimo jiné i z toho, že se navzdory spolupráci s Janukovyčem nezaregistroval v USA jako "zahraniční agent," jak to zákon nařizuje. Manafort obvinění odmítá.

Související