Americké technologické společnosti SpaceX se ve čtvrtek nepodařilo zachytit část aerodynamického krytu z nosné rakety Falcon 9, která ráno místního času (odpoledne SEČ) odstartovala z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Polovina krytu, který se nachází na špici rakety a slouží k ochraně citlivého nákladu během vzletu, měla po vynesení nákladu na oběžnou dráhu spadnout do obří sítě napnuté na čtyřech ramenech na lodi. Kryt v hodnotě šesti milionů dolarů (123 milionů Kč) ale síť minul o několik set metrů a spadl do vody.

Zakladatel společnosti Elon Musk poté na sociálních sítích napsal, že kryt nicméně vypadá netknutý. Příště se podle něj SpaceX pokusí zařízení zachránit použitím větších padáků, které zpomalí jeho klesání.

Bylo to poprvé, co se SpaceX pokusila "chytit" část aerodynamického krytu, který se odděluje od rakety asi tři minuty po startu a rozdělí se na polovinu.

Raketa vynesla na orbitu španělskou družici PAZ s technikou pro pořizování radarových snímků Země pro vládu i komerční využití a dva další testovací satelity pro budoucí satelitní síť Starlink, kterou SpaceX hodlá vybudovat. Cílem tohoto nového ambiciózního projektu je poskytnout vysokorychlostní připojení k internetu pro celou planetu prostřednictvím tisíců satelitů na nízké oběžné dráze, tedy zhruba 1150 kilometrů nad Zemí.

Musk pak uvedl, že oba prototypy úspěšně komunikují se Zemí. "Nikomu to neříkejte, ale heslo na wi-fi je Marťané," zažertoval tento vizionář na Twitteru.

Související