Zbrojařský koncern Kalašnikov, známý po celém světě stejnojmennou útočnou puškou, dodá ruské armádě motocykly na elektrický pohon. První stroje dorazí jednotkám již na jaře, uvedla agentura TASS s odvoláním na Sergeje Čemezova, který stojí v čele státní korporace Rostech, sdružující ruské zbrojovky. "Je objednávka, na jaře začnou dodávky," řekl Čemezov.

Šéf koncernu Kalašnikov Alexej Krivoručko se loni v létě pochlubil, že ministerstvo obrany elektrické motocykly vyzkoušelo. Později se tyto stroje v policejní úpravě předvedly na výstavě Armija 2017 v Kubince u Moskvy.

Elektromotocykl má podle TASS výkon 15 kilowattů a dojezd až 150 kilometrů. Moskevští policisté by se na těchto strojích mohli předvést během letošního mistrovství světa ve fotbalu, které se na přelomu června a července odehraje v Rusku.

V podniku Ižmaš v Iževsku se svého času současně s kalašnikovy vyráběly i motocykly Iž, podobně jako se motocykly a zbraně vyráběly i v českých podnicích ČZ a Jawa. Na nové stroje z Iževsku se lze na internetu dočíst ne zrovna pochvalné ohlasy: ve skutečnosti je prý základem čínský motocykl Irbis, u kterého byl vyměněn motor, ale ve výsledku jízdní a užitné vlastnosti, dílenské zpracování a design zaostávají za skvělou reklamou. Jiní ale vítají zprávu o znovuzrození výrobce motocyklů, který výrobu ukončil před deseti lety.

Související