Dosud nebývalým způsobem rozhýbal debatu o střelných zbraních v USA masakr ve střední škole na Floridě. Před necelými dvěma týdny při něm zahynulo sedmnáct lidí, z toho čtrnáct studentů. Vyostřenou diskusi, která se nyní vede, Spojené státy nezažily ani po předchozích, počtem obětí ještě tragičtějších masových "střílečkách".

Jednou z příčin jsou mladí lidé, středoškoláci, kteří se dožadují změny. Dělají to energicky a vůči dosavadní nečinnosti politiků jdou naprosto nekompromisně.

Druhým důvodem je dvojaký přístup prezidenta Donalda Trumpa. Ten na jedné straně volá po určitém zpřísnění zbraňových zákonů. Například po zvýšení věkového limitu z 18 na 21 let pro zájemce o takzvané útočné zbraně, mezi něž patří i puška AR-15, kterou zabíjel floridský střelec. Zároveň se ale zcela ztotožňuje s postojem zbraňové lobby, Národní střelecké asociace (NRA), která propaguje, že nejlepší obranou proti opakování obdobných incidentů na školách je vyzbrojení učitelů.

700 tisíc

učitelů se zbraněmi, by v USA bylo, pokud by se ozbrojilo navrhovaných 20 procent učitelského sboru v zemi.

Podle Trumpa je třeba "přitvrdit" v bezpečnosti škol. Během debaty v Bílém domě prezident před víkendem uvedl, že školy by se měly ochránit tak, "jak chci, aby se chránily banky".

Trump navrhuje, aby "20, možná až 40 procent" učitelů prošlo výcvikem, po kterém by v učebnách nosili zbraň. Podle listu Washington Post by se v celé Americe hrubým odhadem jednalo nejméně o 700 tisíc učitelů.

Přístup, který hlásí, že "jediný, kdo může zastavit zlého člověka se zbraní, je dobrý člověk se zbraní", začala NRA propagovat po tragédii na základní škole v Sandy Hook v Connecticutu, kde bylo před Vánoci 2012 zastřeleno dvacet dětí a šest dospělých. Nejméně v osmi státech USA je už možné, aby učitelé a zaměstnanci školy u sebe měli zbraň. V dalších šesti státech to politici zvažují v podobě zákonných návrhů.

Obecně ale platí, že profesní učitelské organizace zbraně na školách nechtějí, a tento postoj zopakovaly i nyní. "Kdokoliv, kdo tlačí na ozbrojení učitelů, nerozumí učitelům a nerozumí školám. Učitelé se nechtějí ozbrojovat, chtějí učit," uvedl před víkendem Randi Weingarten, prezident Americké federace učitelů.

Rovněž studenti a aktivisté, kteří po střílení na floridské střední škole volají po tom, aby politici konečně jednali, jednoznačně preferují zpřísnění zbraňových zákonů před ozbrojováním učitelů. Prezident Trump jim částečně vyšel vstříc, jeho návrhy by ovšem vesměs musel schválit Kongres.

Tam ale republikáni v posledních deseti letech všechny pokusy o přísnější opatření zablokovali. Podle amerických médií je tak i po masakru na Floridě spíše nepravděpodobné, že by Kongres schválil zvýšení věkového limitu pro zájemce o "útočné zbraně".

Proti je i NRA, která má na řadu zákonodárců zásadní vliv, a je to jeden z hlavních důvodů, proč republikáni obecně nejsou ochotni zákony přitvrdit.

Větší šanci by mohl mít návrh, který směřuje ke zlepšení federální databáze, v níž prodejci zbraní v USA musí ověřit totožnost a bezúhonnost zájemců o zbraň. Opakované incidenty z poslední doby ukázaly, že tato databáze je značně děravá, protože některé státy do ní posílají nedostatečné, nebo dokonce žádné informace.

Zákonná iniciativa, se kterou už loni na podzim přišla nadstranická skupina republikánských a demokratických senátorů, by měla tento nedostatek odstranit. Postavil se za ni také Trump a problém s ní nemá ani NRA.

V tuto chvíli ale nelze odhadnout, zda se politici i přes tlak ze strany studentů odhodlají ještě k dalším regulačním opatřením. Americká média spíše předpovídají, že prezident Trump dá společně s NRA přednost zabezpečení škol, výcviku a vyzbrojení učitelského sboru.