Anna Sergiová je italská socioložka a kriminoložka působící na Univerzitě v Essexu. Zabývá se kalábrijskou mafií ‘Ndrangheta, která je považována za nejmocnější zločineckou organizaci současnosti a o které před několika lety napsala knihu (Ndrangheta: The Glocal Dimensions of the Most Powerful Italian Mafia). ‘Ndrangheta se na Slovensko a do východní Evropy rozšířila kvůli příležitostem plynoucím z toku evropských peněz do regionu. Funguje na bázi klanů a na současné vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, který pomohl odkrýt její činnost, doplatí možná jedna rodina. Mafie ale podle ní ze Slovenska neodejde.

Slovenská policie ve čtvrtek provedla razii v objektech spojených s italským podnikatelem Antoniem Vadalou, o němž se ve svém článku Kuciak zmiňoval. Vadalu podle listu Korzár policie při razii zadržela a předvedla k výslechu. Zadrženi byli také Vadalův bratr Bruno V. a bratranec Pietro C.

Co přivedlo v současnosti nejmocnější zločineckou organizaci ‘Ndrangheta na Slovensko? Jaké příležitosti viděla kalábrijská mafie na východě Evropy?

Myslím, že není nutné za tím hledat žádnou velkou strategii. Je to spíše o příležitostech než nějakém plánování. ‘Ndrangheta funguje na bázi klanů a každý rodinný klan funguje vlastně sám za sebe. Přestože mají společný název a společné cíle, nutně to neznamená, že spolupracují na společné strategii. Ve východní části Evropy je - řekněme to na rovinu - často jednoduše levněji. Po vstupu do Evropské unie tyto země začaly získávat evropské dotace, což vytvářelo nové příležitosti, jak se dostat k penězům, a tyto klany jsou extrémně schopné ve využívání jakýchkoliv nových příležitostí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.