Polsko v září 2016 zadrželo Maročana, který má vazby na teroristické hnutí Islámský stát a také na pachatele teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015. Oznámila to ve středu polská prokuratura s tím, že muž, který se prokazoval v Rakousku vydaným dokladem syrského běžence, do Polska přicestoval přes Česko. Podle informací deníku Rzeczpospolita byl Maročan odhalen díky spolupráci evropských a amerických tajných služeb; česká Bezpečnostní informační služby (BIS) potvrdila, že na akci měla podíl.

Maročan s teroristy podle vyšetřovatelů spolupracoval od prosince 2014 do září 2016 a pachateli útoku v Paříži Abdelhamidu Abaaoudovi pomáhal jako informátor. Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. Belgičana marockého původu Abaaouda usmrtila policie při následném zátahu na pařížském předměstí.

V Polsku se jedná o první případ tohoto druhu, napsala agentura AFP. Poláky podle ní na stopu přivedly unijní země. Polská média uvedla, že první informaci poskytla americká rozvědka. Mluvčí BIS Ladislav Šticha serveru Aktuálně.cz řekl, že tato zpravodajská služba poskytla svým polským partnerům informace.

"Mohu potvrdit, že na začátku úspěšné mezinárodní spolupráce několika zpravodajských služeb stály informace z Bezpečnostní informační služby," řekl Šticha. "Našim operativcům se v roce 2016 podařilo zachytit závažné informace o teroristovi marockého původu, který se pohyboval mezi Českem a Polskem. Vše jsme okamžitě poskytli polským partnerům a na jejich základě byla zahájena mezinárodní operace, na jejímž konci byl tento nebezpečný terorista dopaden," dodal Šticha.

"V telefonu Murada T. jsme našli fotografie s návodem na výrobu výbušných improvizovaných zařízení, která mohou být odpálena s pomocí mobilu, a také objekty, kde mohly být výbušniny použity," uvedla bez upřesnění polská prokuratura. Ta celé jméno Maročana nezveřejnila, sdělila jen, že byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem.

Prokuratura je podle deníku Rzeczpospolita přesvědčena, že žádný útok v Polsku nepřipravoval, jeho konečným cílem zřejmě bylo Německo. Maročan je v Polsku obviněn ze spolupráce s teroristy a hrozí mu až osm let vězení, uvedla agentura Reuters s tím, že na proces čeká ve vazbě.

Prokuratura také uvedla, že se Maročan v prosinci 2014 zúčastnil schůzky v Turecku, kde byl mimo jiné Abaaoud a také radikálové, které v lednu 2015 zabila belgická policie během protiteroristické razie ve městě Verviers.

Osmadvacetiletý Murad T. původem z Casablanky se během pobytu v Evropě vydával za nezletilého syrského uprchlíka z Aleppa a několikrát svou identitu změnil. Podle deníku Rzeczpospolita se do západní Evropy dostal přes Řecko, Maďarsko a Srbsko.

Za syrského nezletilého uprchlíka se začal vydávat v Srbsku, v Rakousku, kam se dostal z Maďarska, posléze změnil datum narození a v únoru 2015 požádal o povolení ke stálému pobytu. Pod touto identitou pobýval ve Vídni, v Česku i v Polsku.

Z Rakouska pokračoval v březnu 2016 přes Česko do Polska, napsal deník Rzeczpospolita. V Rybniku měl podle médií pronajatý byt na polské jméno.

Murad T. je také stíhaný za užívaní falešných identifikačních dokumentů, za což mu podle agentury AFP hrozí trest tří let vězení.

Související