Miloš Zeman složil prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se zúčastnili i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

Zeman na Pražský hrad přijel limuzínou ve společnosti manželky Ivany a dcery Kateřiny. Obě ho doprovodily společně s kancléřem Vratislavem Mynářem i při příchodu do Vladislavského sálu. Slib poté složil s dlaní položenou na ústavu do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna. 

Zeman svůj projev rozdělil do dvou částí, v první rekapituloval své první volební období a odkazoval na svůj první inaugurační projev. Ve druhé části se zaměřil na příštích pět let. K přítomným členům parlamentu a hostům promlouval zhruba 35 minut, tedy více než dvakrát déle než před pěti lety.

Za velkou skvrnu označil Miloš Zeman podnikatele Zdeňka Bakalu, kterého obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD. "Dokud tento problém nebude vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice je velká ekonomická kriminalita minulostí a Viktor Kožený, skrývající se na Bahamách, nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly," uvedl. Dodal, že se na případ ptal ministra spravedlnosti i státních zástupců a dočkal se rozpačité odezvy. "Mrzí mě to a budu na to upozorňovat i nadále," řekl.

Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia. "Noviny jako Hospodářské noviny, týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly. Každodenně nás poučují o tom, jak se máme chovat," uvedl. Dodal, že novináři Bakalova vydavatelství by neměli mít úctu veřejnosti a neměli by být bráni vážně.

Část politiků odešla ze sálu, Okamura projev chválil

Při kritice veřejnoprávní televize Zeman odkázal na studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, "která uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené a objektivní České televize bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně TOP 09," uvedl. Někteří politici, zejména členové TOP 09, ODS a KDU-ČSL, opustili při této pasáži projevu sál.

Odešli také například místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a senátor Václav Chaloupek z klubu starostů. Stalo se tak v části Zemanova projevu, v němž prezident kritizoval některá média včetně České televize.

"Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu ve staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev, a nikoli útoky na média a novináře," napsal na Twitteru Pospíšil. Jurečka napsal, že s útokem na média a svobodu slova nesouhlasí. "Bohužel, pan prezident nepřekvapil," uvedl.

Jiný projev bez vymezování se od hlavy státu očekával také předseda vlády v demisi a ANO Andrej Babiš. "Potřebujeme, aby se společnost spojila, čekal jsem jiný projev. Já jsem čekal, že se nebude vymezovat, že bude nad věcí," uvedl Babiš v České televizi. Zemanovo vyjádření pokládá za nešťastné, nevidí to ale jako útok na svobodu slova. Uvedl, že Zemanův projev příliš neslyšel vzhledem k tomu, že seděl za hlavou státu.

Projev kritizoval i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Na Twitteru napsal, že prezidentovi se proklamovaná snaha o spojování příliš nedaří.

 
To, že řeč Miloše Zemana při jeho inauguraci nebyla smířlivá, přiznal i předseda pirátů Ivan Bartoš, který přitom nečekal projev nového a smířlivého Zemana. "Myslím si, že to nečekal nikdo. Mrzí mě, že sál tleskal s nadšením, já jsem netleskal," řekl Bartoš. Soudí, že "vrtochy" Hradu budou mít mediální efekt větší než ten reálný, když politika se bude nadále vytvářet v Parlamentu.
 
Naopak předseda ČSSD Jan Hamáček se cítí poctěn, že se mohl slavnostní inaugurace zúčastnit a popřál prezidentovi vše dobré.

"Obsahově mi projev přišel absolutně v pořádku," řekl předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého měl Zeman ve všem pravdu. "Mluvil o mediální manipulaci, o špatné novinářské práci, kdy skutečně manipulují veřejným míněním a lžou, mluvil o prosazování přímé demokracie. Mluvil o mediálním nálepkování," uvedl Okamura. Lze podle něho debatovat o tom, které téma má být při inauguraci zdviženo, které mělo být zvýrazněno a které ne.

Zemanův útok na TOP 09 byl podle Filipa logický, protože strana v minulosti nemilosrdně útočila na něj i jeho úřad. "Jestliže z jedné strany se útočí kamenem, prezident neuměl zaútočit chlebem," uvedl.

Prezident chce podporovat aktivní občanství

Prezident v další části projevu zmínil, že v prvním volebním období doplnil Ústavní soud či bankovní radu České národní banky. Námitky proti osobnostem, které se rozhodl vyznamenat, označil za český folklór. "Kritiky jsou většinou ti, kdo by žádné vyznamenání nedostali, protože by pro to nebyl důvod," konstatoval. Rekapituloval také to, že absolvoval přes 4000 setkání, na kterých se mnohému naučil.

Pozitivně hodnotil Zeman svou ekonomickou diplomacii posledních pěti let a setkávání s občany. "V tomto úsilí chci nyní pokračovat. Bez kontaktu s občany není prezident plnohodnotným prezidentem," uvedl. Pokud se hlava státu považuje za součást vyvolené elity, je podle Zemana pouze ornamentem na státní budově.

Prohlásil také, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.

Letošní ceremoniál oproti předchozímu doznal několika změn a pro prezidenta, který má kvůli nemoci potíže s chůzí, byl méně náročný. Tehdy Zeman přijel ke vstupu na Pražský hrad, letos ho limuzína přivezla přímo ke Starému královskému paláci. Před pěti lety Zeman poté do Vladislavského sálu přišel sám, tentokrát ho držela za ruku první dáma, za nimi šla jeho dcera s kancléřem Vratislavem Mynářem. Letos se nekonala vojenská přehlídka, která před pěti lety následovala po složení prezidentského slibu na třetím hradním nádvoří. Zeman se také dnes neukloní u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jeho památku uctil již ve středu v Lánech.

Inauguraci lidé sledovali na třetím hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí. Po skončení inaugurace Zeman s manželkou a dcerou přešel do Svatovítského chrámu, aby se poklonil ostatkům svatého Václava. Cestou pozdravil příznivce.

Zdeněk Bakala vlastní společnost Economia, do níž patří i server IHNED.cz.