Americký prezident Donald Trump přijal pozvání k osobní schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Po vzájemných ostrých výpadech obou politiků z minulosti jde o průlom, který by mohl přispět k denuklearizaci Korejského poloostrova. Čas a místo setkání budou teprve domluveny a Trump uvedl, že sankce proti KDLR zatím zůstanou v platnosti. Bílý dům navíc očekává, že KLDR představí ještě před summitem nějaké ústupky. Světoví lídři plán na osobní setkání obou mužů vítají a pokud se uskuteční, bude to první přímá schůzka mezi nejvyššími představiteli USA a KLDR v dějinách.

Setkání zprostředkovala Jižní Korea, jejíž emisar o výsledku ve čtvrtek informoval ve Washingtonu. Trump se podle šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona rozhodl sám na základě "dramatické" a překvapivé změny Kimova přístupu. Kim podle ministra překvapil vstřícností při rozhovorech s jihokorejskou delegací, s níž jednal tento týden.

Detaily o summitu USA-KLDR zatím nejsou známy, kromě spekulací, že by se měl uskutečnit do konce května. Co se místa konání týče, v úvahu připadá více možností - od demilitarizovaného pásma mezi oběma Korejemi přes Ženevu a New York až po Trumpovo floridské sídlo Mar-a-Lago. Tillerson řekl, že příprava vrcholné schůzky si vyžádá několik týdnů.

Příznivě na zprávu zareagovala většina zemí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyjádřil naději, že obě strany projeví politickou odvahu a učiní správná rozhodnutí. Trump o svém rozhodnutí hovořil telefonicky s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že je to krok správným směrem. Podle něj by se setkání mělo stát podnětem k politickému vyřešení situace na Korejském poloostrově.

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové řekl, že dokud Kim Čong-un nesladí svá slova s činy, tlak na KLDR musí pokračovat. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se ukazuje, že "společná mezinárodní pozice včetně sankcí může zažehnout jiskru naděje". Evropská komise považuje za povzbudivou už zprávu, že se v dubnu Kim sejde s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAEE) je připravena obnovit inspekce severokorejských jaderných zařízení, jakmile bude dosaženo politické dohody.

Zpráva povzbudila i generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který ocenil vůdcovské kvality a vize Trumpa a Kim Čong-una. Francouzský prezident Emmanuel Macron upozornil, že se Severní Koreou je nutné vést náročný dialog, který by vedl k denuklearizaci Korejského poloostrova.

Jihokorejský prezident Mun Če-in uvedl, že pokud se oba politici sejdou, povede to k jednání o celkové denuklearizaci poloostrova. Sám se má s Kimem sejít v Pchanmundžomu v hraničním demilitarizovaném pásmu koncem dubna, jak vyplynulo z mezikorejských jednání tento týden.

Trump na twitteru oznámil "úžasný pokrok". Americký viceprezident Mike Pence poukázal na to, že je KLDR ochotna zasednout k jednacímu stolu, ačkoli jí nebyly nabídnuty žádné ústupky a tlak na tamní režim stále narůstá. Podle Pence je to důkaz účinnosti Trumpovy politiky. Mluvčí Bílého domu upozornila, že schůzka se neuskuteční, jestliže Washington ze strany Pchjongjang neuvidí nějaký konkrétní krok. Trump musí podle ní za svou ochotu se setkat něco dostat.

Někteří analytici upozorňují, že po Trumpově nástupu do funkce přišlo americké ministerstvo zahraničí o mnoho specialistů na korejskou problematiku. Z osobních důvodů například odešel Joseph Yun, který byl hlavním komunikačním kanálem mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Bývalý britský velvyslanec v KLDR John Everard řekl, že samotné zmrazení severokorejského jaderného programu nebude ke zmírnění napětí stačit. Schůzku přirovnal k mimořádně hazardní hře.

Související