Vládní strany na Slovensku zatím nedospěly k pokroku při řešení koaliční krize v souvislosti s rozhodnutím nejmenší vládní strany Most-Híd, která podmínila setrvání v koalici dohodou na vypsání předčasných voleb. Podle slovenských médií to řekl šéf parlamentu a vládní Slovenské národní strany Andrej Danko.

Předseda parlamentu rovněž nevyloučil, že koalice diskutuje i o možnosti výměny současného premiéra Roberta Fica.

"Mluvíme o různých variantách. V žádné věci nenastal pokrok. Pokud někdo hovoří o předčasných volbách, já se tomu nebráním," řekl Danko po schůzce s předsedy zbylých dvou koaličních stran.

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár v pondělí řekl, že Fico při jednání možnost předčasných voleb odmítl. Není známo, do kdy hodlá Most-Híd vyjednávat s koaličními partnery, než se případně rozhodne opustit koalici, která by tak přišla o většinu ve sněmovně.

SNS dříve během úterý zase uvedla, že hodlá jednat o předčasných volbách až poté, co nastane pád vlády nebo bude ochromena činnost kabinetu či celé koalice.

Případná výměna premiéra znamená pád celé vlády. Nový kabinet by pak musel požádat sněmovnu o vyslovení důvěry.

O opozičním návrhu vyslovit premiéru Ficovi nedůvěru budou poslanci jednat příští pondělí. Mimořádnou schůzi svolal předseda parlamentu Andrej Danko, oznámila v úterý jeho kancelář. Opoziční strany na prosazení svého požadavku, který by podle ústavy znamenal pád celé vlády, nemají dostatek hlasů.

Největší opoziční strany návrh na vyslovení nedůvěry podaly ještě před tím, než nejmenší koaliční strana Most-Híd podmínila své setrvání v koalici dohodou vládních stran o vypsání předčasných voleb.

Ty by měly vyřešit politickou krizi, která na Slovensku vypukla po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Předseda Mostu-Híd Béla Bugár v pondělí neuvedl, zda jeho strana opoziční návrh na Ficovo odvolání podpoří. Bez hlasů alespoň části koaličních poslanců opozice vyslovení nedůvěry premiérovi neprosadí.

Související