Šéf americké diplomacie Rex Tillerson končí, oznámil americký prezident Donald Trump na Twitteru. Podle amerických médií by měl Tillersona nahradit dosavadní ředitel zpravodajské služby CIA Mike Pompeo.

Deník Washington Post potvrdil, že Trump se Tillersona zbavil. Odchodem Tillersona, kvůli němuž z amerického ministerstva zahraničí odešly desítky zkušených diplomatů, se naplnily spekulace kolující už od loňského srpna. Vyvrcholila tak řada neshod mezi prezidentem a jeho ministrem. Vrchol přišel nejspíš minulý týden, kdy Trump bez konzultace se svým týmem oznámil schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Ještě loni v říjnu Trump Tillersona na Twitteru napomenul, že snaha o diplomacii se Severní Koreou je ztrátou času.

Mike Pompeo je člověk z nejbližšího Trumpova okolí. Prezident si ho oblíbil natolik, že trval na tom, že to bude právě Pompeo, kdo bude nosit hlavě státu denní zpravodajské svodky.

 

Rex Tillerson neměl uvnitř vlády příliš silnou pozici. Spory s prezidentem měl nejen kvůli zahraniční politice, ale také kvůli svým výrokům týkajícím se situace uvnitř USA. Například loni v srpnu patřil Tillerson mezi kritiky Trumpova vyjádření k rasistickým bojůvkám v Charlottesville.

V řadě témat Tillersona zastiňoval Trumpův zeť a poradce Jared Kuschner, především měl na starosti celou agendu Blízkého východu, i když to bylo původně téma, kde měl mít právě Tillerson silné slovo.

Tillerson, který před nástupem k Trumpovi šéfoval ropnému koncernu Exxon Mobil, měl také výborné kontakty v Putinově Rusku. V roce 2013 dostal od Putina dokonce vyznamenání. Na vztahu prezidenta k Rusku se ale Tillersonova blízkost Kremlu nijak zásadně neprojevila.

Celá Trumpova politika vůči Rusku je zásadně ovlivněna tzv. ruskou aférou, která se už rok vyšetřuje. Jde o to, zda Trumpův tým během volební kampaně v roce 2016 nespolupracoval s Rusy snažícími se ovlivnit americké volby.

Tillerson oznámil, že svůj úřad předá v úterý svému náměstkovi Johnu Sullivanovi. Z funkce pak oficiálně odejde k 31. březnu. Poté odejde z politiky.

"Nejdůležitější je zajistit hladký přechod v čele diplomacie v době, kdy země nadále čelí důležitým výzvám v politice i národní bezpečnosti," řekl Tillerson na tiskové konferenci ke svému odvolání. Konkrétně zmínil, že je třeba pokračovat v definování jasných vztahů s Čínou. Hodně práce je podle něj ještě třeba udělat v Sýrii.

Tillerson také varoval před pokračující politikou Ruska. "Zbývá ještě udělat hodně práce v reakci na znepokojující chování a kroky ruské vlády...Pokud budou pokračovat v jejich současném kurzu, tak je to pravděpodobně uvrhne do ještě větší izolace," řekl Tillerson.

"Vrátím se do soukromého života jako běžný občan, jako hrdý Američan. Jsem pyšný, že jsem měl příležitost sloužit své zemi..Bůh žehnej Americe," zakončil svůj projev před novináři.

Související