Nejdéle sloužící slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek podal demisi. Nabídl ji ve středu při řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky pod podmínkou, že současná koalice Směru-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci. Demise premiéra znamená pád celé vlády.

Slovenský prezident Andrej Kiska pověřil dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho (Směr-SD) sestavením nové vlády.

Pellegrini prezidentovi předal prohlášení 79 poslanců ze 150členné sněmovny, již podporují vznik nové vlády, kterou vytvoří stávající koalice. Nový kabinet by tak měl získat důvěru sněmovny.

Podle Pellegriniho rozdělení stávajících ministerských postů mezi trojici koaličních stran bude zachováno i v nové vládě.

Její programové prohlášení by do značné míry mělo vycházet z programu dosavadní vlády.

Související

Členkou nové vlády již nebude místopředsedkyně Mostu-Híd a současná ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, která se dlouhodobě vymezovala vůči Ficovi i vůči ministrovi vnitra za Směr-SD Robertu Kaliňákovi, který již v pondělí ohlásil demisi.

Kvůli vraždě novináře dříve rezignoval i ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

Košický soud uvalil předběžnou vazbu na Itala Vadalu, o kterém psal Kuciak

Košický okresní soud ve čtvrtek rozhodl vzít italského podnikatele Antonina Vadalu do předběžné vazby. Informovala o tom mluvčí soudu Anna Pančurová. V Itálii je Vadala stíhaný za aktivity týkající se drog.

Vadala byl zatčen v úterý na základně evropského zatykače vydaného soudem v Benátkách. Zajištění italského podnikatele bylo součástí mezinárodní akce, při které bylo zadrženo dohromady 17 osob, kromě Vadaly všichni v Itálii. Na jedenáct zadržených byla uvalena vazba.

O Vadalovi se na Slovensku hovoří v souvislosti s kauzou zavražděného novináře Kuciaka. Kuciak se věnoval rozkrývání aktivit italských podnikatelů na východním Slovensku a údajným vazbám Vadaly na spolupracovníky premiéra Fica.

Vadala 6. března v rozhovoru se slovenským serverem Korzár odmítl napojení jak na italskou mafii, tak na slovenské politiky. Kuciak si ho prý spletl s někým se stejným jménem, ale byl zabit dříve, než mu to mohl Vadala osobně vysvětlit, napsala agentura Reuters.