Nový návrh Evropské komise na zdanění digitálních společností by mohl dále rozdmýchat obchodní válku mezi Spojenými státy a Evropou. Návrh, který bude představen ve středu, by se měl týkat snahy o zdanění digitálních společností v zemích, kde prodávají své služby namísto států, v nichž mají sídlo. Těmi jsou totiž často země s nízkou daňovou zátěží jako Lucembursko a Irsko, které navíc v minulosti přistupovaly k výhodným daňovým dohodám na míru velkým korporacím.

Podle uniklého dokumentu by měla být součástí středečního návrhu také daň z hrubých tržeb podobná obratové dani bez možnosti snížit daňový základ o vynaložené náklady. Digitální korporace působící v EU jsou často provázány s mateřskými společnostmi ve Spojených státech, proto je zmíněná reforma vnímána citlivě i tam.

„Myslíme si, že uvalit na internetové společnosti daň z hrubých tržeb není spravedlivé,“ řekl v pondělí pro New York Times americký ministr financí Steven Mnuchin. Podle něj je pro Spojené státy nepřijatelné, aby digitální firmy byly zdaňovány zvláštním způsobem.

Důsledky navrhované daně z tržeb podle odborníků mohly nejvíce pocítit právě americké firmy. V únoru se proto lobbistické skupiny zastupující Google, Facebook či Amazon obrátily na ministra Mnuchina s žádostí, aby zakročil proti chystané úpravě zdanění digitální ekonomiky. V dopise podle listu Politico uvedly, že by evropské reformní plány na zdanění digitálních společností “vytvořily znepokojivý precedens, který by mohl poškodit USA a globální obchodní klima”.

Na digitální korporace cílila i nedávná reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa. Společnosti jako Apple, Google, Microsoft či Cisco své zisky často držely v evropských pobočkách, protože při jejich repatriaci do USA by musely zaplatit rozdíl mezi evropskou a americkou daní. Ten mohl činit až desítky procent. Od počátku letošního roku je s těmito praktikami konec. Trumpova reforma znemožnila americkým firmám vyhnout se domácím daním, rozdíl budou muset zaplatit, ať už zisky domů převedou či nikoliv. Navíc musí podle nových pravidel firmy ve Spojených státech odvádět daň z plateb, které zašlou své přidružené společnosti mimo USA. Toto opatření by podle odborníků dolehlo především na evropské banky s dceřinnými společnostmi ve Spojených státech.

Americkou daňovou reformu dlouhodobě kritizují evropští politici v čele s ministry financí členských států a Evropskou komisí. Varují před hrozbou dvojího zdanění, ale také odlivem kapitálu z Evropy do Spojených států a globálními závody ve snižování korporátních daní. Reforma podle nich také odporuje pravidlům mezinárodního obchodu stanoveným Světovou obchodní organizací (WTO).

Evropská unie má v daňové oblasti poměrně svázané ruce, protože ke změnám potřebuje souhlas všech členských států. Mezi jednotlivými zeměmi se však přístup k problematice různí. Zatímco Německo či Francie jsou zastánci změny současných pravidel, mohou jednání zcela zablokovat státy jako Irsko či Lucembursko, kterým dnešní stav vyhovuje. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire však v pondělí na sjezdu G20 v Buenos Aires podle agentury Reuters řekl, že by nová směrnice mohla vstoupit v platnost už od příštího roku.