Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona čekají zřejmě největší stávky a demonstrace od jeho příchodu k moci loni v květnu. Stávkovat ve čtvrtek budou železničáři, státní zaměstnanci nebo řídící letového provozu. Ti všichni otestují sílu prezidenta, který slíbil reformovat a modernizovat francouzskou ekonomiku.

Očekává se, že stávky výrazně naruší železniční i leteckou dopravu. Po celé Francii se bude konat asi 140 manifestací. Největší bude asi na náměstí Bastily v Paříži, kam by mělo dorazit na 25 tisíc lidí.

Odboráři vyzývají Francouze k co největší mobilizaci. Hlavní slovo ve čtvrtečních stávkách mají železničáři. Ti nesouhlasí s plánovanou reformou, kterou Macron připravil pro státní železniční společnost SNCF. Tu tíží obrovský dluh v objemu 46,6 miliardy eur, tedy 1,2 bilionu korun. A každý rok roste o tři miliardy eur.

Související

Prezident plánuje osekat široké zaměstnanecké výhody železničářů. SNCF jim aktuálně garantuje například definitivu, štědré penze, dřívější odchody do důchodu nebo pravidelný růst platů. O to by mohli do budoucna přijít. Změny se ale týkají jen nových zaměstnanců.

Odborářům také vadí, že Macron reformu hodlá prosadit pomocí prezidentských dekretů, které mu umožní obejít francouzský parlament.

V článku se dále dozvíte

  • Železničáři, státní zaměstnanci nebo řídící letového provozu se chystají ve Francii vyjít do ulic.
  • Hlavní slovo budou mít železničáři, kteří nesouhlasí s plánem prezidenta Emmanuela Macrona osekat zaměstnancům železnic výhody.
  • Stávky naruší železniční i letištní dopravu. V Paříži byla zrušena jedna třetina letů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.