Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona čekají zřejmě největší stávky a demonstrace od jeho příchodu k moci loni v květnu. Stávkovat ve čtvrtek budou železničáři, státní zaměstnanci nebo řídící letového provozu. Ti všichni otestují sílu prezidenta, který slíbil reformovat a modernizovat francouzskou ekonomiku.

Očekává se, že stávky výrazně naruší železniční i leteckou dopravu. Po celé Francii se bude konat asi 140 manifestací. Největší bude asi na náměstí Bastily v Paříži, kam by mělo dorazit na 25 tisíc lidí.

Odboráři vyzývají Francouze k co největší mobilizaci. Hlavní slovo ve čtvrtečních stávkách mají železničáři. Ti nesouhlasí s plánovanou reformou, kterou Macron připravil pro státní železniční společnost SNCF. Tu tíží obrovský dluh v objemu 46,6 miliardy eur, tedy 1,2 bilionu korun. A každý rok roste o tři miliardy eur.

Související

Prezident plánuje osekat široké zaměstnanecké výhody železničářů. SNCF jim aktuálně garantuje například definitivu, štědré penze, dřívější odchody do důchodu nebo pravidelný růst platů. O to by mohli do budoucna přijít. Změny se ale týkají jen nových zaměstnanců.

Odborářům také vadí, že Macron reformu hodlá prosadit pomocí prezidentských dekretů, které mu umožní obejít francouzský parlament.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.