Od zvláštního zpravodaje z Bruselu - Premiéra v demisi Andreje Babiše čeká premiéra v bezpečnostní oblasti. Ve čtvrtek se má sejít s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a potom na summitu Evropské unie řešit, zda a jak se Česko postaví na stranu Velké Británie po útoku chemickou zbraní v Salisbury na bývalého ruského špiona a jeho dceru. ­Poslední týdny opět prokazují, že svět se ­v posledních letech stal nebezpečnějším, a Rusko, které si na dalších šest let zvolilo do čela Vladimira Putina, ukazuje, že opovrhuje mezinárodními dohodami.

Česko se v této situaci může opřít o spojence v alianci, ale Babiš od Stoltenberga uslyší chválu i kritiku, což generální tajemník aliance den před příjezdem českého premiéra naznačil v rozhovoru pro HN. Chválu za českou leteckou ochranu Pobaltí nebo Islandu či za příspěvek ke společné obraně Litvy a za mise v Afghánistánu či v Kosovu, kritiku za to, že Česko by mělo rychleji dohánět zanedbané investice do obrany.

"Vítám plán České republiky zvýšit výdaje na dvě procenta HDP do roku 2024. Trend je to dobrý, ale vyzývám Českou republiku, aby dělala víc. Mělo by to zahrnovat větší investice do nejdůležitějšího vybavení, aby zvrátila trend předchozích 20 let, kdy se investovalo málo," řekl HN Stoltenberg.

Babiš před odletem do Bruselu řekl, že chce generálního tajemníka ubezpečit, že "jsme pevnou součástí NATO a že máme jasný plán, jak navyšovat výdaje na obranu". Ten zní 1,4 procenta v 2020 a dvě procenta v 2024.

Babiš odmítá, že by české výdaje rostly pomalu, protože to nelze posuzovat jen vzhledem k hrubému domácímu produktu, který roste rychle. Nominálně už výdaje minulá vláda navyšovala hodně, až o pět miliard korun ročně. "Z hlediska dynamiky (růstu výdajů) patříme mezi nejlepší," řekl premiér.

Související

Teď je podle něj potřeba, aby ministerstvo obrany začalo realizovat zakázky. "My na to finance určitě zabezpečíme," řekl Babiš.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.