Statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států demonstrovaly v sobotu za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Protesty, které se konaly ve stovkách amerických měst, měly přesvědčit zákonodárce k přijetí tvrdších zbraňových zákonů v reakci na únorový masakr na floridské škole.

Podle agentury AP šlo o jeden z největších amerických protestů od dob války ve Vietnamu.

Vůbec nejvíce lidí se sešlo v centru Washingtonu, kde téměř zaplnili více než kilometr dlouhou Pensylvánskou třídu mezi Kapitolem a Bílým domem.

"Lidé chtějí zákaz prodeje útočných zbraní, lidé chtějí zákaz velkokapacitních zásobníků. Lidé chtějí přísnější prověrky lidí kupujících zbraně. Buď stůjte na naší straně, nebo se mějte na pozoru. Voliči přicházejí," vzkázal z pódia politikům za aplausu davu sedmnáctiletý student z Parklandu Cameron Kasky.

V rukou demonstrantů byly vidět transparenty s hesly jako "Chraňte děti, ne zbraně" či "My jsme změna". Někteří z nich zvedali ruce, na nichž měli nápis "Nestřílejte".

Písněmi podpořily akci i známé zpěvačky Ariana Grandeová či Miley Cyrusová.

O patrně nejemotivnější vystoupení se postarala jiná parklandská studentka Emma Gonzalesová, která přečetla jména obětí a pak několik minut mlčky v slzách stála u řečnického pultíku před ztichlým davem.

Nakonec vysvětlila, že právě uplynulo šest minut a dvacet sekund, po které střelec na její škole zabíjel.

Protesty se konaly rovněž na několika stovkách dalších míst. Desítky tisíc lidí se sešly v New Yorku, mnoho tisíc dalších v Los Angeles, Chicagu, Bostonu či Houstonu. Více než 10 000 lidí dorazilo podle organizátorů i na shromáždění v samotném Parklandu, kde bylo v davu mnoho příbuzných obětí střídajících se v emotivních proslovech.

Demonstranti požadovali po Kongresu a prezidentu Donaldu Trumpovi zpřísnění zákonů o prodeji zbraní. Vyzývali například ke zvýšení věkové hranice pro prodej střelných zbraní či úplný zákaz prodeje některých útočných zbraní.

Většina zákonodárců se i pod vlivem mocné lobby majitelů zbraní staví k těmto opatřením vytrvale odmítavě, ačkoli floridský masakr díky tlaku studentů přispěl k zahájení nebývale otevřené debaty. Na mnoha místech se v sobotu davem ozývalo skandování hesla vyzývajícího lidi, aby v listopadových volbách vybrali nové politiky místo těch, kteří nechtějí ke změnám svolit.

Podpořit americké studentské hnutí se rozhodli i lidé ve Francii, Německu či Británii. Poblíž Eiffelovy věže se shromáždila asi stovka lidí, desítky jich přišly v Londýně či Kodani, skupina lidí se shromáždila i v Madridu.

Sám Trump, který tráví víkend ve svém golfovém klubu na Floridě, se k protestu zatím nevyjádřil. Jeho mluvčí před začátkem akcí uvedla, že Bílý dům oceňuje "mnoho odvážných Američanů", kteří se vydávají do ulic dát najevo svůj hlas. Dodala, že "bezpečí našich dětí je hlavní priorita".

Několik desítek protestujících, mezi nimi i muž s Trumpovým sloganem "Vraťme Americe její velikost" na triku, se shromáždilo poblíž washingtonské demonstrace, aby dalo najevo podporu volnému prodeji zbraní. "Zbraně nezabíjejí lidi. Lidé zabíjejí lidi," řekl agentuře Reuters šestnáctiletý Connor Humprey, podle něhož by měli být kvůli lepší bezpečnosti na školách vyzbrojeni učitelé. Stejně jako značná část rozdělené americké společnosti si i on myslí, že omezování prodeje zbraní je proti ústavnímu dodatku zaručujícímu možnost jejich držení.