Počet obětí nedělního tragického požáru v sibiřském městě Kemerovo se dál zvyšuje, podle pondělního oznámení ruských záchranářů si oheň vyžádal 64 mrtvých. Agentura Interfax s odvoláním na své zdroje uvedla, že zahynulo zřejmě 40 dětí. Úřady dosud oficiálně neuvedly, kolik dětí zemřelo. Okolo deseti lidí je stále pohřešováno a v nemocnicích zůstává 15 lidí včetně jedenáctiletého chlapce, jehož stav je označován za vážný.

Příčiny požáru v obchodním a zábavním centru Zimňaja višňa zatím nejsou jasné. Z dosavadních informací vyplývá, že byly vážně porušeny bezpečnostní předpisy. Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly, a v nákupním středisku byl použit vysoce hořlavý materiál.

Požár obchodního a zábavního centra v Kemerovu na Sibiři propukl v neděli, uhasit se jej podařilo až v pondělí. Záchranáři se následně pustili do rozebírání trosek a pátrání po nezvěstných. Podle agentury Tass se ale oheň v poničeném objektu znovu rozhořel, z budovy stoupal černý dým a hasiči museli znovu likvidovat plameny.

K výslechu byly předvedeny podle RIA Novosti čtyři osoby včetně ředitelky centra Naděždy Sudděnokové, která je mezi vyšetřovanými. V médiích se již objevilo, že požár se vyšetřuje podle paragrafů o usmrcení z nedbalosti, o porušení požárních předpisů s následkem smrti a o poskytování služeb neodpovídajících požadavkům bezpečnosti.

Pohřešovaní mohou být v sálech kin, které se propadly ze čtvrtého na třetí podlaží. 

"Požár byl uhašen, začalo úplné rozebírání trosek. Dým nad obchodním centrem prakticky zmizel. Hasiči ještě polévají vodou doutnající konstrukce, aby nepřipustili opětovné rozdmýchání plamenů," uvedl před opětovným rozhořením mluvčí štábu.

Mezi oběťmi jsou i děti, včetně jedenáctileté příbuzné gubernátora Kemerovské oblasti Amana Tulejeva. Úřady slíbily zaplatit pohřby, jakož i vyplatit rodinám obětí po milionu rublů (asi 360 tisíc korun).

Zraněno bylo kolem čtyřiceti lidí, v městských nemocnicích podle agentury Interfax zůstává deset zraněných, z toho dva jsou v těžkém stavu.

Na místě je ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov a ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, ruská média zatím jen spekulují. Hovoří se o poruše v elektroinstalaci nebo o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Náměstek gubernátora Kemerovské oblasti Vladimir Černov označil za hlavní linii vyšetřování možný útok žháře. Policie podle Interfaxu potvrdila, že s takovou možností počítá, nepovažuje ji nicméně za nejpravděpodobnější. Při požáru rovněž uhynulo asi 200 kusů zvěře v zoologické zahradě umístěné ve druhém patře obchodního centra.

Způsobenou škodu odhadují pojišťovací úředníci předběžně na čtyři miliardy rublů (téměř 1,5 miliardy korun). Zda byl objekt pojištěn, se prý teprve zjišťuje.

Putin uctil památku obětí

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý v Kemerovu na Sibiři uctil památku 64 lidí, kteří v neděli zahynuli při požáru nákupního střediska. Informovala o tom agentura DPA. V Kemerovské oblasti z nařízení gubernátora Amana Tulejeva v úterý začal třídenní státní smutek.

Putinova cesta do Kemerova nebyla předem veřejně ohlášená. Prezident u zdi obchodního centra, kde lidé vytvořili improvizovaný památník, položil kytici. Obyvatelé na místě vedle květin kladou i hračky, neboť mezi oběťmi bylo několik desítek dětí. 

Prezident dnes neštěstí označil na kriminální zanedbání a lajdáctví. Vyšetřovatele pak prý pověřil, aby prošetřili i úředníky, kteří fungování nákupního centra schválili.

U kemerovské radnice se ráno místního času sešly stovky lidí, kteří požadují, aby úřady zveřejnily veškeré údaje o nedělní tragédii. Někteří z nich požadují úplné informace o obětech neštěstí. Jiní tvrdí, že na místě v neděli zasahoval nedostatečný počet záchranářů, napsala agentura Interfax.

Související