Po dlouhých jednáních se Česko rozhodlo. Na podporu Velké Británie po útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala jedem novičok vyhostí tři ruské špiony působící pod diplomatickým krytím.

Na společné tiskové konferenci to ve Strakově akademii oznámil premiér Andrej Babiš s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým. "Když náš spojenec požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc," prohlásil Babiš, podle nějž jsme svědky "brutálnějšího způsobu špionáže, než jsme byli zvyklí".

Premiér také ostře odsoudil prohlášení Moskvy, která ČR označila za možného původce jedu. "Rusové překročili veškeré hranice, když prohlásili, že novičok mohl pocházet z Česka," sdělil Babiš.

Stropnický řekl, že si na ministerstvo zahraničí odpoledne předvolal ruského velvyslance, kterého o vyhoštění zaměstnanců ambasády informoval. Česko mají opustit i s rodinami do 1. dubna.

Ministr dodal, že k akci se připojilo asi 15 evropských zemí a Spojené státy. "Zvažovali jsme tu věc velmi precizně, není to nahodilá věc," doplnil Stropnický k výběru vyhoštěných diplomatů a naznačil, že se zabývali i zpravodajskou činností.

Na Pražský hrad zároveň odpoledne přijela ministryně obrany Karla Šlechtová a šéf BIS Michal Koudelka. "Pan prezident projevil zájem o některé informace," komentoval schůzku bez dalších podrobností Babiš.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak na Twitteru uvedl, že "probíhá koordinace na nejvyšší státní úrovni. Pan prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami."

Prezident BIS uložil, aby zjistila, jestli se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok, informoval Ovčáček.

"Jde o reakci na drzost, které se vůči České republice dopustilo Rusko. Připomínám, že Rusko s tímto absurdním obviněním stále operuje," vysvětlil mluvčí.

Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na Twitteru uvedl, že vyhoštění pracovníků ruské ambasády je pouze symbolický krok a výraz solidarity se západními spojenci. Jeho efekt bude podle něj velmi omezený. "Bude především využit v tradiční rétorice některých ruských představitelů jako další "důkaz" příkoří, které se Rusku děje. Zároveň bude následovat reciproční reakce, přičemž ČR je z početních důvodů v nevýhodnějším postavení," uvedl. Je podle něj třeba pokračovat v důkladném vyšetřování případu a vyčkat na jeho výsledky.

Jindrák nicméně dodal, že prezident vyhoštění diplomatů nikdy nezpochybnil, naopak celá záležitost je podle něj dobrým příkladem funkční koordinace mezi Zemanem a vládou.

Podle českých tajných služeb všichni tři Rusové působí v Česku pod diplomatickým krytím. "Všichni tři mají diplomatický pas, jsou to diplomaté. Shromažďovali informace a dělali tady špionáž," řekl redakci zdroj z diplomatické komunity.

Británie z otravy viní Rusko a v reakci vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

V následujících hodinách se navíc dá očekávat rychlá reakce z Moskvy, která Česku pravděpodobně vypoví stejný počet diplomatů, kterých už tak je v Rusku málo.

Premiér Babiš svůj záměr představil před pár dny v Bruselu. V neděli na sociální síti Facebook napsal, že se svět nezhroutí, když Česko pár ruských špionů vyhostí.

"Už to označení diplomat je špatně. Jsou to ve skutečnosti lidi, kterým se říká nedeklarovaní zpravodajci," uvedl Babiš. Dodal, že v Česku je jich nejvíc z celé Evropy.

Vypovězení ruských zpravodajců pod diplomatickým krytím je i reakcí na ruské obvinění, že Česko může být jedním z původců nebezpečné látky, kterou byl otráven Skripal.

"A pokud si někdo myslí, že jim jde o dobro naší země, tak se šeredně plete. Navíc nás ruská strana skandálně obvinila z toho, že ten jed novičok se měl vyrábět u nás. Je to sprostá lež," uvedl.

Server Hlídací pes uvádí, že v Česku bylo minulý rok na 140 lidí v ruských diplomatických službách. Počítají se mezi ně nejen diplomaté, ale i techničtí pracovníci a nedeklarovaní zpravodajci, jak řekl Babiš. USA tu nemají ani polovinu ruského počtu a Číňané méně než čtvrtinu.

Česko vyhostí 3 ruské diplomaty. Sledujte tiskovou konferenci Babiše a Stropnického

K vyhoštění ruských diplomatů se přidal i americký prezident Donald Trump. Nařídil vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Oznámil to Bílý dům.

Podle ruské agentury RIA Novosti Moskva odpoví stejným krokem a reakci lze čekat během příštích několika dnů.

Podle ruského velvyslance Anatolije Antonova opustí USA 46 diplomatů z washingtonské ambasády, 12 z ruské mise při OSN v New Yorku a dva z newyorského generálního konzulátu. Ambasáda v USA prý bude i ve zmenšené podobě pokračovat v práci. Vyhoštění diplomaté podle velvyslance opustí území Spojených států ve stanovené době, tedy do sedmi dnů.

Podle agentury RIA Novosti Antonov na americkém ministerstvu zahraničí proti vyhoštění ostře protestoval. Prohlásil, že reakce Moskvy bude analogická. Vypovězení stejného počtu amerických diplomatů ze zastoupení USA v Moskvě už dříve předpověděli ruští poslanci, reciprocitou se netajilo ani vedení ruské diplomacie.

Který z amerických konzulátů v Rusku byste nechali zavřít, kdyby to bylo na vás, ptá se na Twitteru ruská ambasáda v USA:

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová prohlásila, že po vyhoštění Rusů budou Spojené státy bezpečnější zemí, protože "bude omezena ruská schopnost slídit po Američanech a provádět tajné operace". Vyhoštěním "Spojené státy a jejich spojenci dávají Rusku jasně na vědomí, že jejich akce budou mít následky," řekla mluvčí.

Konzulát v Seattlu na severozápadním pobřeží USA bude nejpozději k 2. dubnu uzavřen vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází americká námořní základna, uvádí Reuters. Šedesát vyhoštěných Rusů podle amerických činitelů působí v USA jako špioni s diplomatickým krytím.

Vypovězení diplomatů má být podle činitelů americké vlády signálem do Kremlu, že počet ruských špionážních operativců ve Spojených státech je "nepřijatelně vysoký". Pokud Moskva odpoví recipročně, jsou údajně Spojené státy připraveny učinit další kroky.

Počty vyhoštěných diplomatů

USA - 60

Velká Británie - 23

Ukrajina - 13

Německo - 4

Polsko - 4

Francie - 4

Kanada - 4

Česká republika - 3

Litva - 3

Itálie - 2

Dánsko - 2

Nizozemsko - 2

Albánie - 2

Španělsko - 2

Lotyšsko - 1

Estonsko - 1

Rumunsko - 1

Chorvatsko - 1

Maďarsko - 1

Švédsko - 1

Finsko - 1

Norsko - 1

Německo vypovědělo čtyři ruské diplomaty. Na Twitteru to uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas, podle něhož Moskva dostatečně nespolupracuje při vyšetřování útoku.

"Vypověděli jsme dnes z Německa čtyři ruské diplomaty. Protože Rusko stále nepřispívá k objasnění útoku v Salisbury," uvedlo na Twitteru německé ministerstvo zahraničí. Podle Maase není rozhodnutí lehkomyslné.

"Útok v Salisbury námi všemi v Evropské unii otřásl. Poprvé od konce druhé světové války byla uprostřed Evropy použita chemická bojová látka. Je jasné, že tento útok nemůže zůstat bez následků," konstatoval v prohlášení Maas, podle něhož fakta a indicie jasně ukazují, že za otravou Skripala stálo Rusko.

Deník Süddeutsche Zeitung krátce před oficiálním oznámením německé diplomacie uvedl, že by se vyhoštění mělo týkat diplomatů podílejících se na zpravodajských operacích.

Také Francie vypoví čtyři ruské diplomaty. Paříž tak činí v rámci koordinované akce zemí Evropské unie, Spojených států a Ukrajiny.

Podle francouzského diplomatického zdroje citovaného agenturou Reuters musí vyhoštění ruští diplomaté opustit Francii do týdne.

Polsko vypoví čtyři ruské diplomaty. Oznámil to v pondělí ministr zahraničí Jacek Czaputowicz, podle něhož je krok součástí koordinované akce zemí Evropské unie. Ruskému velvyslanci v pondělí rozhodnutí oznámil náměstek ministra. Diplomaté musí zemi opustit do 3. dubna.

"Dlouhodobě obracíme pozornost k agresivní ruské politice," řekl ministr na tiskové konferenci. Varšava podle něho stojí za Londýnem v názoru, že za otravou Skripala a jeho dcery je Moskva.

"V této situaci je podle nás nutná jednotná reakce mezinárodního společenství," dodal šéf polské diplomacie s tím, že odpovědí na agresivní ruskou politiku je i nutné posilování přítomnosti vojsk NATO u východních hranic aliance.

Ruské diplomaty vypovídají i tři pobaltské země a Ukrajina. Ukrajina v pondělí oznámila, že vypoví ze země třináct ruských diplomatů. Litva ohlásila vypovězení tří diplomatů a Lotyšsko jednoho diplomata. Estonsko oznámilo vyhoštění ruského vojenského přidělence.

Rozhodnutí Kyjeva oznámil prezident Petro Porošenko, který otravu Skripala a jeho dcery označil za cynický útok. Krok Kyjeva je projevem solidarity s atlantickými spojenci a byl podniknut v koordinaci se zeměmi Evropské unie, napsal prezident na Facebooku.

Litva kromě vyhoštění tři ruských diplomatů hodlá zakázat vstup do země 44 dalším Rusům, oznámil Vilnius. "Vypovězením osob zapletených do jednání neslučitelného s diplomatickým posláním vyjadřujeme solidaritu se Spojeným královstvím a zároveň přispíváme k zásahu proti síti ruských špionů v Evropě," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Lotyšsko podle ruského velvyslance v Rize Jevgenije Lukjanova vypoví jednoho ruského diplomata a zároveň vyhostí jednoho pracovníka kanceláře ruské letecké společnosti Aeroflot. Diplomat má Lotyšsko opustit do sedmi dnů.

Kanada jako projev solidarity se spojenci vyhostí čtyři diplomaty.

Podle britské premiérky Theresy Mayové Rusko dostalo varování, že nemůže pošlapávat mezinárodní právo. Útok v jihoanglickém Salisbury byl prý "jasným vzorkem stále agresivnějšího ruského chování".

"Představuje také ale novou a nebezpečnou fázi v ruské nepřátelské aktivitě proti Evropě a našim společným hodnotám a zájmům," prohlásila Mayová před poslanci v britském parlamentu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk nevyloučil, že v nadcházejících dnech a týdnech budou následovat další společná evropská opatření, včetně možných nových vyhoštění ruských diplomatů.

Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo v pondělí prohlášením, že přijme vůči dotyčným zemím odvetná opatření.

"Odpověď bude symetrická," citovala ministerstvo agentura RIA Novosti. Vyhoštění diplomatů označilo za provokativní gesto a nepřátelský krok. Západní státy obvinilo z toho, že se slepě řídí principy euroatlantického spojenectví.

Kolik ruských diplomatů vyhostí evropské země:

Armádnímu jedu novičok mohlo být v souvislosti s otravou bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie vystaveno přes 130 lidí, oznámila v pondělí Mayová.

Šéfka vlády také upozornila, že Británie disponuje informacemi, že Rusko v posledních deseti letech zkoumalo způsoby, jak přepravovat nervové látky, pravděpodobně za účelem vraždění. Dodala, že Rusko krylo používání chemických zbraní v Sýrii tamějším režimem prezidenta Bašára Asada.

Česko vyhostí 3 ruské diplomaty. Sledujte tiskovou konferenci Babiše a Stropnického