Vůdce KLDR Kim Čong-un pobýval v Číně a jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Pondělní informace médií o první Kimově zahraniční cestě od nástupu k moci ve středu potvrdila agentura Nová Čína, podle které Kim během jednání prohlásil, že jeho země je odhodlána za jistých podmínek vzdát se svých jaderných zbraní. Kim na setkání v Pekingu rovněž zopakoval, že je připraven se v brzké době sejít přímo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle analytiků schůzka Kima se Siem potvrdila spojenectví Severní Koreje a Číny a posílila tím pozici KLDR před chystaným summitem s Trumpem s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Čína se zase ujistila, že nezůstane stranou nejnovějších diplomatických aktivit kolem KLDR, napsala agentura Reuters.

"Otázka denuklearizace Korejského poloostrova může být vyřešena, pokud Jižní Korea a Spojené státy odpoví na naše úsilí dobrou vůlí, vytvoří ovzduší míru a stability a přijmou progresivní, souběžná opatření k dosažení míru," řekl Kim na setkání se Si Ťin-pchingem.

Kimovi předchůdci ve funkci, jeho dědeček Kim Ir-sen a otec Kim Čong-il, v minulosti rovněž slibovali, že přestanou vyvíjet jaderné zbraně, ale tajně v nukleárních zbrojních programech pokračovali, což vyvrcholilo prvním severokorejským jaderným testem v roce 2006 za vlády Kim Čong-ila.

Při předchozích neúspěšných rozhovorech o denuklearizaci Korejského poloostrova Severní Korea uvedla, že by se mohla vzdát svého jaderného arzenálu, pokud USA stáhnou své vojáky z Jižní Koreje a odstraní takzvaný odstrašující jaderný deštník z Jižní Koreje a Japonska. USA mají od korejské války z let 1950–1953 na jihokorejském území rozmístěno 28 500 vojáků. Mnozí analytici jsou podle agentury Reuters přesvědčeni, že KLDR nadále zastává tento postoj, a pohlížejí velmi skepticky na to, že by se Kim vzdal jaderných zbraní, jež jeho rodina vyvíjí desítky let.

Čínská agentura napsala, že Kim byl v Číně od neděle do dneška (včetně dlouhé cesty obrněným vlakem) na neoficiální návštěvě na pozvání čínského prezidenta a doprovázela jej manželka. KLDR uvedla, že oba vůdci jednali mimo jiné o situaci na Korejském poloostrově a že Kim označil setkání za předěl ve zlepšování vzájemných vztahů. Podle vyjádření oficiální severokorejské agentury KCNA přijal Si Kimovo pozvání k návštěvě KLDR.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v poslední době se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

"Dostal jsem v úterý večer zprávu od prezidenta Si Ťin-pchinga, že jeho schůzka s Kim Čong-unem proběhla velmi dobře a že se Kim těší na setkání se mnou. Zatím, bohužel, musí být za každou cenu zachovány v platnosti maximální sankce a tlak," napsal americký prezident Trump v reakci na Twitteru.

V druhém tweetu šéf Bílého domu konstatoval, že řadu let všichni tvrdili, že není naděje na denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově.

Nyní je "velká šance", že Kim udělá, "co je dobré pro jeho národ a pro celé lidstvo", dodal.

Bílý dům předtím uvedl, že "USA zůstávají v kontaktu se spojenci Jižní Koreou a Japonskem". "Vidíme tento vývoj jako další důkaz, že naše kampaň nejvyššího tlaku vytváří příhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou," uvedl v prohlášení Trumpův úřad s odkazem na loňské zpřísňování sankcí či vyhrocené slovní výměny mezi Trumpem a Kimem.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu summit KLDR–Čína označilo za důležitý krok k posílení pozitivních změn na Korejském poloostrově a zopakovalo, že podporuje řešení napětí na poloostrově "čistě diplomatickými prostředky". Mluvčí Kremlu ve středu uvedl, že se v nejbližší době neplánuje schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s vůdcem KLDR Kimem.

Jižní Korea oznámila, že informace o pekingském setkání dostane od Číny ve čtvrtek.